מתקן סולארי יוקם ברמת חובב

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!

מהפך סביבתי בעל משמעות שהיא גם סמלית וגם פרקטית, מתקן סולארי יוקם על שרידי בריכת אידוי ברמת חובב – אחד האתרים המזוהמים ביותר בישראל. המתקן הסולארי החדש צפוי לקום בשנת 2013, במקום בו הקימו המפעלים באזור בריכות אידוי שיצרו מפגעי ריח חמורים עוד בשנות השבעים.

היקף החשמל המיוצר במתקן הסולארי אמור להיות משמעותי מאוד ויעמוד על 30 מגה וואט – מה שיהפוך את המתקן לאחד הגדולים בישראל.

ממירים ריח רע בחשמל ירוק ונקי

מועצת רמת חובב, המועצה התעשייתית היחידה בארץ, הוציאה באוקטובר 2011 מכרז רשמי שמטרתו מציאת יזם שישכור את שטח בריכות האידוי המדוברות ויקים בו תחנת כוח סולארית בטכנולוגיה פוטו-וולטאית, שתתפרס על שטח כולל של 485 דונם.

בריכות האידוי שעל שרידיהן יוקם המתקן הסולארי, זהו שם יפה למעשה לבריכות תעשייתיות שהיו מיועדות לאידוי מי שפכים של המפעלים באזור רמת חובב. במקום יישארו רק משקעים ובוצה שמן הסתם היו מלאים בחומרים מזהמים ומסוכנים. הבריכות הוקמו בשנות השבעים של המאה הקודמת ובגלל חוסר ידע וטכנולוגיה הקמתן הייתה בשיטות מיושנות שיצרו לאורך כל שנות הפעלת הבריכות מפגעי ריח משמעותיים לעובדים בסביבה, ליישובים. ניתן להניח כי בריכות האידוי הללו יכלו ליצור מפגעים נוספים לסביבה בדמות חומרי תרחיף וכיוצא באלו.

הפרויקט שבמסגרתו מתקן סולארי יוקם על שרידי בריכת אידוי ברמת חובב צפוי לעלות ליזם כ-400 מיליון ש"ח, ועלות תפעולו השנתי תעמוד על כ-7.8 מיליון ש"ח. החשמל הסולארי הנקי שיופק במתקן החדש ברמת חובב יועבר לרשת הולכת החשמל הארצית בתמורה לתעריפי ייצור רלבנטיים ואטרקטיביים.

יש לציין כי בריכות האידוי שעל שטחן יקום מתקן סולארי ברמת חובב עברו שיקום ושדרוג בעלות של 25 מיליון ש"ח לפני שנים מעטות, אך דבר זה לא מנע את מפגע הריח לחלוטין.

בשורה של ממש לאתר המזוהם

אתר אזור התעשייה רמת חובב נמצא כ-12 ק"מ דרומית לבאר שבע, המקום מוגדר כמועצה תעשייתית-מקומית שבה אין תושבים אלא רק מפעלים – כ-14 מפעלים ועוד 3 מפעלי טיפול בפסולת למיחזור (כולל מפעל חברת אביב שאחראי על מיחזור בקבוקי השתייה הגדולים שאנו שמים בכלובי המיחזור ברחבי הארץ). רוב המפעלים באזור התעשייה רמת חובב הם מפעלי כימיקלים לייצור דשנים, חומרים לתרופות וקוסמטיקה ועוד, כמו כסמוך לאזור התעשייה יש אתר הטמנה עצום שאליו מועברת אשפה מאזורים רבים של ישראל.

רמת חובב הפכה עם השנים לשם נרדף לזיהום סביבתי ופיתוח תעשייתי שאינו בר קיימא, לכן הקמתו של מתקן סולארי על שרידי בריכות אידוי ברמת חובב הוא בגדר בשורה של ממש ואפשרות לשינוי מהותי בהתנהלות המקום. ראש המועצה התעשייתית רמת חובב, אנדריי אוזן, מברך על הצעד המשמעותי הזה והוא עצמו אומר שמדובר על שינוי תפישתי בכך שמקור למפגע סביבתי חמור יהפוך למקור ייצור אנרגיה ירוקה מאנרגיות מתחדשות.

יתכן כי הקמתו של המתקן הסולארי ברמת חובב תגרור שינויים נוספים להגנת איכות הסביבה, כגון מהלכי התייעלות אנרגטית של המפעלים, שיפור תהליכי פליטת מזהמים לאוויר, שינוי תהליכי ייצור במפעלים הכימיים, יותר דגש על מיחזור ופחות על ייצור חומרים מזהמים ומסוכנים וכן הלאה.

ובכל זאת, יש להקים בריכות חדשות

פרויקט שבמסגרתו מתקן סולארי יוקם על שרידי בריכת אידוי ברמת חובב הוא כאמור צעד מבורך לאזור התעשייה כולו, אך יש לזכור כי במקום בריכות האידוי המפעליות הישנות והבעייתיות המועצה צריכה כעת להקים בריכות חדשות לאותה מטרה.

בריכות האידוי החדשות יוקמו בשיטות חדשות ותוך עמידה בתקנים מחמירים בהרבה והן גם ישמשו לאידוי שפכים ממפעלי האתר. בנוסף, לאחר הפעלת הבריכות המפעליות החדשות מועצת רמת חובב צפויה לשקם בצורה דומה את הבריכות של המועצה עצמה ולא רק של המפעלים.

ראו גם:

שיכון ובינוי תקים מערכות סולאריות על גגות מסחריים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!
Solarcell

צוות מומחים בעלי ניסיון בתכנון, התקנה והיכרות מעמיקה עם תהליכי הרגולציה בארץ. אנו עובדים בשקיפות ויושרה ומבטיחים לך יחס אישי וליווי מונגש לאורך הדרך. אם מעניין אותך לשמוע על הכנסה פאסיבית ועל המודלים הקיימים – אנו מזמינים אותך ליצור איתנו קשר כדי להכיר, לשמוע, להשמיע, להבין טוב יותר ולקבל החלטה שתיתן לך פתרון אופטימלי לצרכים שלך.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו דילוג לתוכן