האנרגיה הסולארית וצה"ל

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!

הטרנד הירוק והכלכלי של חשמל מאנרגיה סולארית הגיע לצה"ל. ייצור חשמל סולארי, שנראה בפרויקטים רבים (כמו הקמת מתקן סולארי ברמת חובב) מצטרף לאחד מאבני היסוד של הצבא – בית הספר לקצינים בה"ד 1, שהתחיל ב-2011 לייצר חשמל מאור השמש.

הפרויקט הוא חלק מתכנית "צה"ל שומר סביבה" שמיועדת לייעל תהליכים בצבא כך שיהיו יותר סביבתיים וברי קיימא. כרגע מדובר על ייצור סולארי מזערי ביחס לסך החשמל הנצרך בבסיס הגדול, אך ישנן תכניות קיימות ופעילות להגדלת מערכי הפקת החשמל.

 

פרויקט שבו בה"ד 1 ייצר חשמל מאור השמש הוא אידיאלי, כמו גם לגבי בסיסי צה"ל רבים אחרים, משום שהוא נמצא באזור מצפה רמון המדברי והחם, אזור בעל קרינת שמש יציבה וחזקה מאוד שמאפשרת ניצול טוב שלה לצרכי הפקת חשמל.

הפרויקט יהיה אחראי בשלב ראשון על ייצור חשמל בהיקף של 2% בלבד מהחשמל הנצרך על ידי הבסיס להכשרת מפקדים וקצינים. מתקני הייצור הם כמובן בטכנולוגיה פוטו-וולטאית והפאנלים (מודולים סולאריים) הותקנו על גגות מבנים בבסיס. מדור שימור אנרגיה במסגרת כוחות היבשה אחראי לפרויקט וראשי המדור מתייחסים אליו כאל משהו ראשוני שיתרחב בצורה ניכרת לבסיסים אחרים בדרום וברחבי הארץ.

תועלת כלכלית, תפישתית וציבורית

העובדה כי בה"ד 1 ייצר חשמל סולארי נוסעת מכמה יתרונות וגורמים שהביאו להקמת הפרויקט. ראשית, זהו צעד כלכלי. הודות למדיניות התמריצים של ממשלת ישראל למתקני ייצור חשמל ממקורות אנרגיה מתחדשת, הצבא יקבל תשלום עבור כל קילוואט חשמל שיופק בבסיס, ולאחר החזר ההשקעה הפרויקט יהפוך לרווחי.

מעבר לזה, חשיבותו של פרויקט חשמל סולארי דוגמת זה שבו בה"ד 1 ייצר חשמל מאור השמש היא תפישתית עבור חיילי ומפקדי צה"ל עצמם, עבור קציני העתיד של ישראל, ועבור מבקרים חיצוניים בצבא. ההבנה כי גם גוף גדול ומורכב כמו צה"ל חושב על תהליכים סביבתיים והפחתת הנזקים לסביבה היא בעלת משמעות גדולה.

השקעה צה"לית גדולה בתחום

כבר בשנת 2010 אישר הרמטכ"ל דאז, גבי אשכנזי, תכנית להשקעת מיליארד ש"ח על פני תקופה של 5 שנים בתהליכי התייעלות אנרגטית של הצבא במתקניו ובסיסיו השונים. התכנית כללה עבודת מטה משמעותית ומקיפה ובמסגרתה הוחלט על הקמת כ-20 מתקני ייצור חשמל סולארי בבסיסים שונים.

מעבר לתכנית המטה הזו, משרד הביטחון באמצעות החטיבה להגנת הסביבה ולתשתיות מקדם את הקמתם של כ-50 מתקנים פוטו-וולטאיים קטנים, שייצרו עד 50 קילוואט כל אחת ושיותקנו על גגות של בסיסי צבא שונים – היקף תכנית נוספת זו הוא ייצור של 2 מגה-וואט חשמל סולארי על ידי צה"ל.

"צה"ל שומר סביבה" – לא רק חשמל סולארי

העובדה כי בה"ד 1 ייצר חשמל מאור השמש היא חלק מתכנית בשם צה"ל שומר סביבה. בפועל תכנית זו מקיפה נושאים סביבתיים נוספים ושינויים משמעותיים שהצבא אמור לעבור בשנים הקרובות.

לתכנית יש פוטנציאל טוב להיות זרז או גורם מניע לשינוי תפישתי כולל בצבא, וייעול מפגעים סביבתיים חמורים המתלווים לפעילות האימונים והמבצעים השוטפת. תכנית צה"ל שומר סביבה כוללת למשל מעבר לשים דגש על נושאי בניה ירוקה – להפחית את בנייתם של מבני בטון לא יעילים אנרגטית ולא יעילים מבחינת השימוש האנושי בהם למשל.

קבלנים אזרחיים שיקימו פרויקטים של בינוי בבסיסי ומתקני צה"ל יחויבו במסגרת המכרזים לעמוד באמות מידה סביבתיות ובתקני בנייה ירוקה מסוימים – למשל מיקום חלונות, חומרי בידוד איכותיים, מיקום והתחשבות בקרינת שמש, רוח וכדומה ודגשים "ירוקים" נוספים.

שיפורים טכנולוגיים שיעלו את נצילותם של הפאנלים הסולאריים והמשך עידוד ממשלתי לשימוש באנרגיות ירוקות מתחדשות עשוי ליצור עוד מודלים כמו הפרויקט שבמסגרתו בה"ד 1 ייצר חשמל מאור השמש.

ראו גם:

חדשות טובות: החלו צעדים להסרת חסמים בתחום אגירת החשמל

חשמל סולארי – בארץ ובעולם

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!
Solarcell

צוות מומחים בעלי ניסיון בתכנון, התקנה והיכרות מעמיקה עם תהליכי הרגולציה בארץ. אנו עובדים בשקיפות ויושרה ומבטיחים לך יחס אישי וליווי מונגש לאורך הדרך. אם מעניין אותך לשמוע על הכנסה פאסיבית ועל המודלים הקיימים – אנו מזמינים אותך ליצור איתנו קשר כדי להכיר, לשמוע, להשמיע, להבין טוב יותר ולקבל החלטה שתיתן לך פתרון אופטימלי לצרכים שלך.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו דילוג לתוכן