תחזוקה נכונה של מערכות סולאריות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!

מערכות סולאריות, ואלו הן חדשות מעולות ללא צל של ספק, הן בעלות אורך חיים משמעותי מאוד כאשר הן איכותיות ומותקנות על פי הספר. מדובר כאן בהשקעה לטווח ארוך מאוד, כפי שתעיד העובדה שחלק מהמערכות האלה מגיעות עם אחריות יצרן לתקופה של כ-30 שנה.

עם זאת, ישנן פעולות שונות שמתקיני המערכות חייבים להקפיד עליהן טרם ההתקנה ובכתבה הבאה נתייחס לפעולות הנדרשות לצורך תחזוקת המערכות הסולאריות, ונסביר מדוע מדובר במשימה שלא חייבת להיות מורכבת כל כך.

הפאנלים הסולאריים: תחזוקה מבוקרת תשמור על המוצר לאורך זמן

כשמדברים על תחזוקה שוטפת של מערכות סולאריות, מתכוונים קודם כל לפאנלים העומדים בבסיס המערכת. גם אם הם לא הרכיבים היקרים ביותר במשוואת המערכת (הקולטים למשל), הפאנלים הם אלו הנחשבים ל"מועדים לפורענות" במידה הרבה ביותר. זאת לעומת הקולטים המיוצרים כיום באופן שמבטיח מוצר עמיד וחזק מאוד, בכל תנאי הסביבה והאקלים.

הסיבה לצורך השוטף בתחזוקת הפאנלים הסולאריים היא שהפאנלים "מקבלים" את רוב הלכלוך שעלול לשבש את פעילותה של המערכת הסולארית כולה. בין אם מדובר באבק, בחול, בפיח או אפילו בצואת ציפורים, הצטברות לכלוך בפאנלים עלול לצמצם משמעותית את יעילות המערכת וכמות האנרגיה הסולארית שהיא מפיקה. פוטנציאל הנזק גבוה אפילו יותר במבנים הממוקמים בסמוך לאתרים הנחשבים למזהמים, דוגמת מפעלי תעשייה או אזורים חקלאיים.

מה כוללת תחזוקת הפאנלים?

את ניקיון הפאנלים מומלץ לבצע בתדירות גבוהה במיוחד, ולא להמתין כמובן עד אשר המצב ייצא משליטה והמערכת כבר תתחיל לזייף. ההמלצה היא לבצע ניקוי ושטיפה של הפאנלים אחת לכ-5-4 שבועות, בעיקר בחודשי הקיץ בהם פוטנציאל הלכלוך גבוה משמעותית, ובהם אי אפשר לבנות על הגשם והמשקעים שיסירו באופן טבעי חלק מהלכלוך שמצטבר בפאנלים. את הניקיון מבצעים באמצעות חומרים בסיסיים יחסית, כאשר רבים ימליצו להשתמש בלא יותר מאשר מים (רצוי מים מסוננים או מזוקקים, למניעת אבנית), מטליות, מגבים ודטרגנטים עדינים המיועדים למטרת ניקוי זאת.

את הניקיון הזה אתם יכולים לבצע באופן עצמאי, אם כי קחו בחשבון שמדובר במשימה שעלולה להיות מורכבת למי שאינו מכיר את התחום או אינו מתייחס לסיכונים הנובעים ממנו (למשל, סכנת נפילה בעת עבודה בגובה). תוכלו לפנות לחברות המתעסקות במערכות סולאריות או בניקיון שלהן באופן ישיר, או אפילו להשתמש בכמה אמצעים מתקדמים שנועדו להפוך לכם את החיים לפשוטים הרבה יותר. הדוגמה המובהקת היא רובוטים לניקוי מערכות סולאריות, חלקם כבר החלו לעשות את הצעדים הראשונים שלהם בתחום בישראל.

חשיבותה של בדיקה תקופתית

בנוסף לכך, נדרשת בדיקה תקופתית של המערכת על מנת לוודא שכל הרכיבים בה תקינים ושהיא מתפקדת בדיוק כפי שהיא אמורה לתפקד. את הבדיקה הזו מבצעים אנשי מקצוע הבקיאים בתחום, כשתדירות הבדיקה הרצויה עומדת בחלק הארי של המקרים על אחת לשנה לפחות.

דואגים גם לסביבת המערכת הסולארית

התחזוקה התקופתית של מערכות סולאריות המוצבות על גבי גגות מבנים אינה מסתכמת רק בדאגה ישירה למערכת ולרכיבים השונים שלה. בחלק גדול מהמקרים חשוב להתייחס גם לסביבה בה ממוקמת אותה מערכת. הנקודה הראשונה היא חשיבות הרחקה של גורמים ומזיקים שונים שעלולים לפגוע במערכת, דוגמת עצים מטים ליפול, ציפורים שבחרו להשתכן דווקא בגג הזה, אובייקטים היוצרים הצללה לא רצויה של המערכת (מה שכמובן פוגע בתפוקה המקסימלית שלה) – והרשימה עוד ארוכה.

חברה מנוסה תוכל למפות עבורכם את כל הסיכונים הקיימים עבור המערכת הסולארית ובפרט  המתמחות במערכות סולאריות מסחריות. בנקודת ההתחלה או בכל רגע נתון, ולהציע עבור ה"מפגעים" האלו את הטיפול שימנע את הפגיעה שלהם במערכת כולה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!
Solarcell

צוות מומחים בעלי ניסיון בתכנון, התקנה והיכרות מעמיקה עם תהליכי הרגולציה בארץ. אנו עובדים בשקיפות ויושרה ומבטיחים לך יחס אישי וליווי מונגש לאורך הדרך. אם מעניין אותך לשמוע על הכנסה פאסיבית ועל המודלים הקיימים – אנו מזמינים אותך ליצור איתנו קשר כדי להכיר, לשמוע, להשמיע, להבין טוב יותר ולקבל החלטה שתיתן לך פתרון אופטימלי לצרכים שלך.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו דילוג לתוכן