ישראל של 2015: הציבור רוצה להכיר באנרגיה סולארית

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!

מערכת סולאריתבעת האחרונה מלאים כלי התקשורת בעדכונים רבים אודות "מתווה הגז" וההסכמים שהולכים ומתרקמים בין ממשלת ישראל ובין בעלי העניין במאגרי הגז בארץ. עם כל הכבוד למאגרי הגז, אסור להניח לדברים הללו להשכיח את הפתרון הירוק, הזמין והזול באמת של אנרגיה שיש לנו בארץ – האנרגיה הסולארית.

לאחרונה החליט ארגון גרינפיס לעודד ולקדם התקנת מערכות סולאריות בקרב הציבור הרחב בכל רחבי הארץ. בנוסף, נערך סקר חשוב מאין כמוהו שבא לבדוק את מוכנות הציבור להתקין ולהשתמש במערכות סולאריות בבתים ובעיקר על גבי הגגות.

מהן התועלות שטמונות בקידום העניין? כיום לצערנו, אנרגיה סולארית בישראל עדיין רחוקה ממיצוי הפוטנציאל.

מוכנים להירתם למשימה

לפני שנראה מדוע חשוב כל כך להתקין מערכות סולאריות בהיקף משמעותי ראוי לתת את הדעת לשאלה החשובה – עד כמה מוכן הציבור הישראלי לקחת חלק פעיל במעבר החשוב לאנרגיה ירוקה.

סקר שיזם ארגון גרינפיס בשיתוף מכון מחקר מוביל עונה על התשובה הזאת באופן חד משמעי וברור. לא רק שקרוב ל-90% מהנשאלים היו מצפים ממקבלי ההחלטות במדינה לקדם את השימוש באנרגיה סולארית אלא שמעט יותר ממחצית הנשאלים מביעים נכונות להירתם למשימה זו באופן מעשי. במילים אחרות, יותר מ-50% מתושבי ישראל מוכנים ומעוניינים להקים על גג ביתם פנאלים לקליטת אנרגיית השמש.

לרוע המזל, נכון להיום דומה שהרשויות לא רק שלא מקלות על העניין אלא שיש יותר מדי ביורוקרטיה וקשיים שיש לנטרל בכדי להפוך את הרצון הברור למציאות בשטח.

לנטרל חסמים

אין ספק שבשנים האחרונות נעשו כמה צעדים חשובים להגברת השימוש באנרגיה סולארית בישראל. עם זאת, יש עדיין לא מעט חסמים שראוי וכדאי להסיר כדי לקדם את הנושא הלאה בצורה רצינית וקרובה לנעשה במדינות המתקדמות.

בצד החיובי ניתן לראות את הצעדים שננקטו בשיתוף חברת חשמל בכדי לעודד את הציבור להתקין מערכות סולאריות. אחד הצעדים האחרונים הינו מסלול שמכונה "מונה נטו". מסלול זה מאפשר לציבור להתקין מערכת סולארית על הגג לשימוש עצמי. עודפי ייצור חשמל יוזרמו לרשת של חברת החשמל וישמרו עבור הלקוח לקיזוז עתידי לתקופת החורף או לימים מעוננים. כיום, מסלול זה ומסלולים אחרים מתאימים בעיקר לעסקים וחברות או למי שמוכן לפרוצדורה של רישום כעוסק במס הכנסה ובמע"מ. מכיוון שלא כולם יכולים להתמודד עם בירוקרטיה כזאת יש בכך כדי למנוע מהציבור הרחב הצטרפות למהלך.

חסם נוסף מגיע מצד הרשויות המקומיות שמטילות מיסים וארנונה על פאנלים סולאריים. אם יוחלט על הקלות בנושא זה ברמה הלאומית התמונה תהיה אחרת וחסמים חשובים יוסרו בדרך לשינוי ממשי.

פוטנציאל סולארי ממשי

בצמוד לפרסום נתוני הסקר החשוב של ארגון גרינפיס פורסמו עוד כמה נתונים חשובים שיש לתת עליהם את הדעת.

לפי ממצאי הסקר קיימת מוכנות ציבורית להוסיף מתקנים לייצור חשמל באמצעות אנרגיית השמש וקרינת השמש כך שבמקום עשרת אלפים מערכות סולריות שקיימות כיום יהיו מאות אלפי מערכות כאלו.

חשוב להבין שכל מערכת סולארית תורמת לאדם פרטי או למשפחה שיתקינו אותה עד אלף שקלים בשנה ואף יותר ויש בכך גם תרומה לאומית חשובה. הגברת השימוש באנרגיית השמש תקטין את השימוש בתחנות הכוח המבוססות על פחם.

רמת התחלואה שנובעת מזיהום תרד (וכך גם ההוצאה הלאומית על בריאות) וכולנו נהנה מאוויר נקי יותר ומההוצאה הלאומית הנמוכה יותר. נקודה חיובית לסיום הינה הסכמה עקרונית מטעם משרד האוצר לנסות ולסייע בקידום מתקנים סולריים המיועדים לאנשים פרטיים (שאינן חברות).

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!
Solarcell

צוות מומחים בעלי ניסיון בתכנון, התקנה והיכרות מעמיקה עם תהליכי הרגולציה בארץ. אנו עובדים בשקיפות ויושרה ומבטיחים לך יחס אישי וליווי מונגש לאורך הדרך. אם מעניין אותך לשמוע על הכנסה פאסיבית ועל המודלים הקיימים – אנו מזמינים אותך ליצור איתנו קשר כדי להכיר, לשמוע, להשמיע, להבין טוב יותר ולקבל החלטה שתיתן לך פתרון אופטימלי לצרכים שלך.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו דילוג לתוכן