מתחם כוח סולארי – קיום מכרז

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!

לפני כארבע שנים וחצי הכריז משרד התשתיות, בראשות השר בנימין בן אליעזר, על הקמת מתחם כוח סולרי באשלים בהיקף כולל של 250MW, זאת כחלק מהפעילות השוטפת של המשרד לקידום השילוב של אנרגיות מתחדשות ונקיות בייצור חשמל.

בנוסף לכך, הכריז המשרד כי ישנן מספר מטרות אותן הוא שואף להשיג באמצעות הקמת תחנות כוח סולריות בישראל (ראו: הקמת מתקן ברמת חובב). המשרד שואף להגיע לצמצום יבוא חומרי גלם כגון נפט ופחם, הנדרשים לייצור החשמל כפי שהוא מקובל היום, תוך כדי הפחתה משמעותית של הנטל הכלכלי על המשק והתלות האסטרטגית של מדינת ישראל במדינות השכנות שלה.

ישנה שאיפה להפחתה משמעותית של זיהום האוויר במדינה מהמפעלים הפועלים על דלקים מאובנים. המשרד מעוניין להטמיע בישראל טכנולוגיות מתקדמות ומשוכללות ממדינות אחרות בעולם, ובמקביל לקדם הפיתוחים טכנולוגיים במדינה בתחום האנרגיה הסולרית.

את תנאי המכרז של המיזם, המוערך בעלות כוללת של כמיליארד דולר, התוותה רשות החשמל ואלה הם עיקרי הדברים:

  • הפרויקט יפעל בשיטת BOT-Build, Operate, Transfer, על פיה הזוכה במכרז מקים ומממן את הפרוייקט, מתפעל אותו במשך כל תקופת הזיכיון, ומפיק רווחים בעיקר מהצרכנים המשתמשים בחשמל הסולארי המופק מהתחנה לאורך כל תקופת הזיכיון.
  • משך התקופה המינימלי להפעלת התחנה על ידי מגיש המכרז הינו 25 שנה.
  • הפיקוח והניטור אחר הפרוייקט יבוצע על ידי רשות החשמל.
  • ניהול הפרוייקט יתבצע בשיטת PPP-Public Private Partnership. כלומר, תהליך ההקמה והניהול של המיזם לאורך התקופה המצויינת לעיל יתבצע על ידי גוף אחד מטעם הזוכה במכרז.

המתחרים במכרז להקמת תחנת כוח סולארית באשלים

ארבע הקבוצות אשר הגישו את המועמדות שלהן למכרז להקמת תחנת כוח סולארית במתחם אשלים הינן חברת "גרנית הכרמל" בשיתוף סימנס, "כלל אנרגיה" בשיתוף חברת "סאן-אדיסון", "שיכון ובינוי אנרגיה מתחדשת" בשיתוף עם חברת "סאן-פאוור" וחברת החשמל הצרפתית EDF.

גרנית הכרמל

חברת השקעות מבית קבוצת עזריאלי הפועלת במגוון תחומים, כגון שיווק והפצה של תזקיקי נפט באופן ישיר או דרך מתחמי תדלוק ומסחר, טיפול בשפכים, טיהור, התפלת מים וייצור חשמל, הקמת תשתיות לתקשורת סלולרית ומגוון השקעות בתחום הנדל"ן והתיירות. חברת גרנית הכרמל מבעלות השליטה על החברות סונול, סופרגז וטמבור.

סימנס

תאגיד רב לאומי, מהגדולים בעולם, המבוסס בגרמניה. עיקר ההתמחויות שלה מתרכז סביב הייצור של מוצרי חשמל ביתיים, ציוד רפואי ופתרונות לתעשיית הרכב. כמו כן, היא מציעה מגוון עצום של פתרונות למיכון מלא של שרשרת ייצור האנרגיה הסולארית בתחנות כח הכוללת ממירים, תקשורת אלחוטית, כלי מעקב ומרכיבי מפתח נוספים.

כלל אנרגיה

חברת כלל אנרגיה בע"מ הוקמה בשנת 2008 כחברה בת של חברת כלל תעשיות והשקעות בע"מ, מקבוצת האחזקות IDB שבשליטתו של נוחי דנקנר. כלל אנרגיה בע"מ מפתחת בעיקר תחנות כוח ומתמקדת בייצור חשמל פרטי, אנרגיה ירוקה ומתחדשת, וניצול משאבי האנרגיה הטבעיים.

סאן אדיסון

חברת אנרגיה סולארית אמריקאית, מהגדולות בכל העולם, בבעלות פרטית העוסקת בגיוס משקיעים למימון מיזמים שונים בתחום האנרגיה הסולארית. לפני כשנתיים, החברה הקימה חברה בת בישראל במטרה ליזום מיזמים והשקעות בתחום האנרגיה הסולארית.

שיכון בינוי אנרגיה מתחדשת

זוהי למעשה מחלקת האנרגיה של קבוצת שיכון ובינוי, אשר מכלול תחומי העיסוק שלה מתרכזים בעיקר בהפקת חשמל מאנרגיה מתחדשת. כמו כן, החברה יוזמת, מפתחת ומקימה תחנות לייצור חשמל על בסיס אנרגיה פוטו-וולטאית וסולארית ובנוסף, מפתחת טכנולוגיות מתקדמות ויכולות תכנון, הנדסה והקמה של תחנות כוח המבוססות על אנרגיה תרמו-סולארית.

סאן פאוור

חברה אמריקאית המבוססת בסן חוזה, קליפורניה, אשר מכלול השירותים והמוצרים שהיא מציעה מתרכזים סביב תכנון, פיתוח, ייצור ושיווק של מערכות סולאריות מתקדמות. בנוסף, היא מספקת שירותי תכנון, ייעוץ וניתוח פיננסי, ניהול בנייה, תחזוקה וניטור של מערכות סולאריות.

חברת EDF

קבוצת EDF הינה חברת האנרגיה הגרעינית המובילה ביותר בעולם המבוססת היטב במגוון מדינות באירופה. הקבוצה שמה לעצמה כמטרה השקעה בצמיחה תעשייתית ברת קיימא על בסיס שלושת עקרונות היסוד שכוננה: הובלת הדרך בתחום האנרגיה הגרעינית העולמית, עידוד ופיתוח אנרגיות מתחדשות ויעילות אנרגטית, וביסוס הנוכחות של החברה במיקומים השונים ברחבי אירופה.

מהפכה בסולארי
לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!
Solarcell

צוות מומחים בעלי ניסיון בתכנון, התקנה והיכרות מעמיקה עם תהליכי הרגולציה בארץ. אנו עובדים בשקיפות ויושרה ומבטיחים לך יחס אישי וליווי מונגש לאורך הדרך. אם מעניין אותך לשמוע על הכנסה פאסיבית ועל המודלים הקיימים – אנו מזמינים אותך ליצור איתנו קשר כדי להכיר, לשמוע, להשמיע, להבין טוב יותר ולקבל החלטה שתיתן לך פתרון אופטימלי לצרכים שלך.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו דילוג לתוכן