אתגרים בשוק האנרגיה הסולארית – סקירה תקופתית

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!

מזה תקופה ארוכה נהנה ענף הסולארי בארץ מכדאיות כלכלית ניכרת ואף שמר (והגדיל) את ערך הכסף שהושקע בו. בשנתיים האחרונות אנו רואים את ההתייקרויות ההולכות וגדלות בכל תחומי החיים ובתקופה  האחרונה אנו ממש חווים זאת על בשרנו. התחום הסולארי ידע במשך השנים לשמר תשואה של כ 14-16% לאחר ההוצאות הנלוות (מימון, ביטוח, ניטור, שטיפה וכד'). בחצי השנה האחרונה התנאים בשוק השתנו לרעה והמשבר הגיע גם לתחום האנרגיה הסולארית. למשקיעים הפוטנציאלים כדאי היום לחשב מסלול מחדש לפני שהם נכנסים להשקעה שפעם נחשבה כדאית ביותר.. האם כדאי עדיין להיכנס להשקעה בגג סולארי? 

מאת: ערן מרדכי

כבר בשנתיים האחרונות מחירי המערכות הסולאריות התייקרו מאוד, דבר שיצר עומס על החברות המתקינות, אשר שאפו להישאר אטרקטיביות ולזכות בכספם של בעלי הגגות. התחרות נהייתה קשה יותר ושחקנים קטנים רבים נפלטו מהשוק במהלך תקופת הקורונה. אם ניקח בחשבון שפרוייקט של גג סולארי לוקח לפחות 7 חודשים, והצעת המחיר שניתנת בתחילת הדרך, לא רלוונטית כאשר מתקבלים כל האישורים ומגיעים לשלב ההקמה בפועל, אפשר להבין צד אחד של קושי בענף. נוסיף על כך את עלויות השילוח והדלק שעלו באחוזים ניכרים ונגיע למצב של ירידת הכדאיות בצורה משמעותית ביותר.

מכאן אפשר להבין מדוע חברות ההתקנה של מערכות סולאריות, לא יצרני הפאנלים (שגם מחירם כאמור עלה באופן משמעותי), העלו מחירים וכך גם חברת החשמל שהעלתה את מחירי החשמל לצרכן הבייתי ומנגד הורידה את המחיר שהיא משלמת על חשמל ליצרני החשמל הסולארי. עוד לבנה בקיר שבונה את מחסום הכניסה לענף נוספה.

רוב בעלי הנכסים שביקשו ומבקשים להקים מערכת סולארית על הגג שברשותם, העדיפו עד לא מזמן למנף את ההשקעה ולממן אותה באמצעות הלוואה נוחה מהבנק או מגוף פיננסי שהציע להם תנאי החזר שהיו די דומים להכנסות ממכירת החשמל שייצרו לחברת החשמל. אמנם השקעה ממונפ]ת שכזו מורידה קצת את התשואה אך לטווח רחוק אינה משפיעה על התזרים השוטף ומביאה תשואה שעדיין יפה מתשואה על השקעה בדירה בישראל. כל זה היה נכון עד לא מזמן. היום המצב השתנה.עם שינויי המדד והריביות, נוספה לבנה נוספת לקיר שנבנה ומהווה את החסם.

אחרי כל הסקירה הפסימית שלנו, אם עוד נשאר בכם שמץ של רצון להיכנס ולהשקיע בתחום של אנרגיה סולארית, אנחנו מברכים אותכם. ומודים לכם שקראתם עד כאן. 

נכון, השקעה במערכת חשמל סולארי אינה פשוטה, מהירה או קלה כפי שהייתה לפני 3-8 שנים. התנאים השתנו והכדאיות ירדה. אך עדיין, בעיניים פקוחות ובידיעה של האתגרים הניצבים בפני מי שמעוניין להשקיע, נמליץ לבחון את החלופות להשקעה – 

עדיין השקעה במערכת פאנלים סולאריים תיתן תשואה גבוהה יותר מקניית דירה בתל אביב או חיפה או אפילו בטבריה. עדיין השקעה במערכת סולארית מצריכה סכום נמוך יותר לעומת קניית דירה באופן כללי בכל מקום בארץ. החוזה שתעשו מול חברת החשמל הוא התחייבות ל 25 שנה שאת זה לא תקבלו בהשקעות אחרות. כאן אין הפתעות.

ובסופו של דבר, יש כאן גם צד ערכי – השקעה בגג סולארי היא השקעה באנרגיה ירוקה. ואנחנו לא יודעים מה יביא איתו העתיד,  אבל השקעות ירוקות הן השקעות טובות לסביבה, לכדור הארץ. ואם נקשיב לחברנו הפסימיים, משבר אקלים שמתקרב, יתן יתרון להשקעות ירוקות דווקא. מי יודע? אנחנו רק צופים ומדווחים. באחריותו של כל אחת ואחד מאיתנו ללמוד את הנתונים, להכיר את התחום ולהתקדם לכיוון שנכון לכם. בהצלחה.

אתגרים בשוק האנרגיה הסולארית
לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!
Solarcell

צוות מומחים בעלי ניסיון בתכנון, התקנה והיכרות מעמיקה עם תהליכי הרגולציה בארץ. אנו עובדים בשקיפות ויושרה ומבטיחים לך יחס אישי וליווי מונגש לאורך הדרך. אם מעניין אותך לשמוע על הכנסה פאסיבית ועל המודלים הקיימים – אנו מזמינים אותך ליצור איתנו קשר כדי להכיר, לשמוע, להשמיע, להבין טוב יותר ולקבל החלטה שתיתן לך פתרון אופטימלי לצרכים שלך.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו דילוג לתוכן