אנרגיה סולארית ושימור מים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!

סולאריהנושא המרכזי המעסיק השנה (2015) את האו"ם, החוגג את שנתו השבעים, הוא פיתוח בר-קיימא ובאותה הנשימה יש להזכיר כי הבטחת קיימות סביבתית היא אחת ממטרות הוועידה שהתכנסה בשנת 2000, שזכתה לשם פסגת המילניום.

כחלק מהעלאת המודעות לנושא חשוב זה, המהווה כיום את חוד החנית של תחום השמירה על הסביבה, ביקר בחודש ינואר 2015 באו קי מון (מזכ"ל האו"ם) בהודו, כדי לחנוך מתקן ייחודי מסוגו להפקת אנרגיה סולארית.

הייחודיות של המתקן באה לידי ביטוי בכך שהוא ממוקם מעל לתעלות השקיה באורך של 3.6 קילומטרים אך לפני שנפרט אודות המהפכנות הגלומה במתקן ההודי, נציין כי הודו מנסה למצב את מעמדה כמעצמה של ממש בתחום האנרגיה המתחדשת.

כך למשל היא הציבה לעצמה יעד שאפתני במיוחד – להפיק עד שנת 2022 לפחות עשרה אחוז מהאנרגיה ממקורות מתחדשים שונים. רבים לא יודעים זאת, אך מדינת ישראל הציבה לעצמה יעד מאתגר אף יותר – להפיק עשרה אחוז מהאנרגיה ממקורות מתחדשים עד שנת 2020.

מה זה בדיוק פיתוח בר קיימא?

פיתוח בר קיימא הוא האופן שבו ניתן לנצל משאבים שונים על מנת לענות על צרכי האנושות תוך שימור הסביבה בדרך כזו שתאפשר לענות על הצרכים לא רק בהווה אלא גם בעתיד הקרוב (באופן עקרוני פיתוח בר קיימא הוא מושג רחב שכולל לא רק התייחסות לסביבה אלא גם התייחסות לחברה, למדינה ולכלכלה, אך במאמר שלפניכם נתמקד בעיקר באספקט הסביבתי של המושג).

במילים אחרות מדובר על היכולת לספק את הצרכים של בני הדור הנוכחי מבלי לפגוע ביכולתם של בני הדורות הבאים לספק את הצרכים שלהם בבוא הזמן.

הפרויקט ההודי והאתגר הישראלי

הפרויקט ההודי המהפכני הוקם במערב הודו במדינת גוג'ראט. הפרויקט מורכב מלוחות סולאריים שהותקנו על גבי תעלות השקיה לחקלאות כשסך הכול המערכת מספקת עשרה מגה וואט חשמל. באופן כזה המערכת לא גורמת לבזבוז שטחי אדמה שכן הלוחות הסולאריים מותקנים על גבי תעלות ההשקיה עצמן. לפי ההערכות של המומחים, המערכת תייצר מספיק חשמל בשביל להפעיל את כל המשאבות הפועלות בתעלות ההשקיה.

אמנם בישראל לא קיימת מערכת תעלות השקיה מפותחת במיוחד, אך בישראל ישנם עשרות קמ"ר של מאגרי מים כשלמעשה חברת מקורות לבדה מפעילה כיום ברחבי הארץ כתשעים מאגרי מים שונים. במידה ונצליח לכסות את כל המאגרים בישראל בלוחות סולאריים, הרי שנעשה צעד משמעותי ביותר לכיוון היעד שהצבנו לעצמנו.

Multiple Resource Productivity על קצה המזלג

הרעיון להקים מערכות הפקת חשמל באמצעות קרני השמש מעל תעלות השקיה או מאגרי מים מהווה דוגמה מושלמת לשימוש אינטגרטיבי במשאבים, או במילים אחרות, להפקת אנרגיה מתחדשת תוך חיסכון במשאבי קרקע והגדלת היעילות של מאגרי מים. הרעיון האקולוגי הנ"ל הוביל לתקינה חדשנית שנוסחה בוועדת היגוי שהתקיימה ביוזמת מנכ"ל חברת Aquate, ברק יקותיאלי, לקראת סוף שנת 2014 בפריז.

התקינה החדשה מאפשרת למדוד טכנולוגיות שונות לפי האופן שבו הן מייצרות וצורכות קרקע, מים ומזון/אנרגיה. בעשורים האחרונים הלכה והתגבשה ההבנה כי בין שלושת האלמנטים מתנהלים יחסי גומלין מורכבים ולפיכך על מנת לבחון את היעילות והכדאיות של פרויקטים שונים, ניתן לבחון את האופן שבו הם ישפיעו על האלמנטים השונים.

התקן ניתן לפרויקטים המאפשרים לייצר שניים מהאלמנטים מבלי לפגוע באחרים. כך לדוגמה כיסוי של תעלות מים בלוחות סולאריים, מאפשר להפיק אנרגיה מתחדשת ולמנוע את ההתאיידות של המים, מבלי לפגוע במשאב השלישי, כלומר מבלי לתפוס שטח אדמה יקר שיכול לשמש לחקלאות.

מדאיג: ההכנסות מהפקת חשמל סולרי צפויות להיפגע
לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!
Solarcell

צוות מומחים בעלי ניסיון בתכנון, התקנה והיכרות מעמיקה עם תהליכי הרגולציה בארץ. אנו עובדים בשקיפות ויושרה ומבטיחים לך יחס אישי וליווי מונגש לאורך הדרך. אם מעניין אותך לשמוע על הכנסה פאסיבית ועל המודלים הקיימים – אנו מזמינים אותך ליצור איתנו קשר כדי להכיר, לשמוע, להשמיע, להבין טוב יותר ולקבל החלטה שתיתן לך פתרון אופטימלי לצרכים שלך.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו דילוג לתוכן