פאנלים סולאריים על חממות וסככות חקלאיות – החקלאות החדשה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!

החקלאות החדשה מאפשרת לחקלאים להפיק הכנסות קבועות ממשאב חינם – השמש. בחקלאות המקובלת, השמש תומכתפאנלים סולאריים על חממות וסככות חקלאיות – החקלאות החדשה בגידולים החקלאיים. בחקלאות המקובלת והוותיקה ברור מאין מגיע הרווח של החקלאי. החקלאי מגדל גידולים כאלה או אחרים, או מייצר חלב ברפת, ביצים בלול וכיוצא בזה. מכירת גידולי השדה לקמעונאים או למשווקים סיטונאים מאפשרת לחקלאי לחיות מפרי עמלו. אך הדבר החם בחקלאות החדשה נקרא פאנלים סולאריים. כך הופכים את החממות, הסככות החקלאיות ומשאבים נוספים, למקור הכנסה חשוב ומועיל.

משק החשמל בתנופת שינוי

התקנת פאנלים סולאריים על חממות וסככות חקלאיות במסגרת החקלאות החדשה לא צמחה בחלל ריק. בעולם כולו מקדמים מהלכים אין ספור להוצאות מקורות מזהמים בייצור חשמל והחלפתם במקורות טבעיים, מתחדשים וידידותיים. בישראל, ניתן להזכיר את ההחלטה שהתקבלה לאחרונה, להגיע עד סוף העשור למצב שבו קרוב לשליש מהחשמל בארץ יופק ממקורות מתחדשים. כאשר משק החשמל נמצא בעיצומו של תהליך שינוי, גם המשק החקלאי משתנה עימו. מצד אחד, שדות לא מעובדים (למשל בשל חוסר כדאיות) ניתן להסב לשדות של פאנלים סולאריים. אך הפתרון המיטבי הוא לנהל פעילות ייצור חקלאית מסורתית, במקביל לחקלאות חדשה. כלומר, על גבי סככות חקלאיות, על גבי לולים, ממגורות וגגות לא מנוצלים, יוקמו פנלים סולאריים. הפקת החשמל תהווה מקור הכנסה נוסף, שיש עימו תועלת. ניתן לחזות מראש את ההכנסה הצפויה ובניגוד להשפעת המחסור בגשם על הגידולים, גם בשנים שחונות ימשיכו הפאנלים הסולאריים לייצר חשמל, ולהניב הכנסות.

לא מדע בדיוני: שדה חשמלי שמרחף מלמעלה

התקנה של פאנלים סלולריים שמייצרים חשמל על גבי חממות וסככות לא מנוצלות היא מהלך מובן גם למי שאיננו מומחה בייעול כלכלי. אולם מומחים בתחום החקלאות עומלים בימים אלה על פתרונות נוספים. לדוגמא, תכנון שדות חשמליים מרחפים. מדובר למעשה על הקמת שדה לייצור חשמל, שפועל במקביל לגידולי שדה שצומחים על שדה במובנו המסורתי. הקמת השדה העילי נעשה על גבי עמודים או מעין גדרות מוגבהות. על גבי האמצעים המוגבהים מתקינים פנלים סולאריים שתומכים בשיפור השדה הירוק שלמטה. לדוגמא, הפאנלים יוצרים צל מבוקר שמקרר את טמפרטורת השדה. כך ניתן לצמצם את האידוי ולחסוך משאב נוסף, מים. בנוסף, הגידולים הירוקים תורמים להתקררות הפאנלים הסולאריים. בגידולים מסוימים, מחקרים עדכניים מישראל ומחו"ל מורים שניתן יהיה אפילו לשפר את התנובה ולהניב יותר תוצרת.

חקלאות חדשה היא חקלאות חכמה שתורמת לסביבה

בישראל כאומת ההייטק יש מקום לעודד ולקדם מחקרים בקידום חקלאות חדשה וחכמה. קידמה בתחום הזה יכולה להגיע מכמה מקורות חשובים ולתרום במובנים שונים:

  • פאנלים טובים יותר – התקנה של פנלים סולאריים על חממות וסככות חקלאיות, בצורה שמניבה יותר חשמל לעומת פאנלים מהסוגים הישנים יותר.
  • פאנלים משולבי הצללה – כבר כיום נוהגים חקלאים מסוימים להתקין הצללה כדי לשפר את הגידול החקלאי. חקלאות חדשה תוכל ליצר הצללה משולבת עם פאנלים סולריים.
  • חקלאות ברת קיימה – שילוב אמצעים חדשים, טכנולוגיים ואחרים, בחקלאות מודרנית, תוך שמירה על ערכי קרקע ונוף, חיסכון במים.
  • יותר קידמה – עוד מושג חם בתחום החקלאות הסולארית החדשה הינו "פנאלים סולאריים עוקבים". אלו פנאלים בטכנולוגיית הייטק, שיודעים לעקוב אחר זווית הקרינה של השמש. כל פאנל מייצר ביעילות יותר חשמל לשטח נתון. זאת ועוד, את הפאנלים הללו ניתן להתקין גם מעל לשדות, כך שגם אם ישנה ירידה מסוימת במשאב השטח, כמות התוצרת החקלאית תרד בצורה זניחה.
  • קידמה ותעסוקה – קליטת עובדים ישראלים בתחום הסולארי, הקמה, תחזוקה, תפעול וכו'. חקלאות הייטק שתגדיל את המועסקים בענף ותמשוך כוח אדם איכותי.

אולי יעניין אותך גם:

חדשות טובות: הוארך הפטור מהיטל השבחה על התקנת מערכות סולאריות

מערכות פוטו וולטאיות סולאריות צפות? יתרונות, חסרונות ועוד

פאנלים סולאריים על חממות וסככות חקלאיות – החקלאות החדשה
לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!
Solarcell

צוות מומחים בעלי ניסיון בתכנון, התקנה והיכרות מעמיקה עם תהליכי הרגולציה בארץ. אנו עובדים בשקיפות ויושרה ומבטיחים לך יחס אישי וליווי מונגש לאורך הדרך. אם מעניין אותך לשמוע על הכנסה פאסיבית ועל המודלים הקיימים – אנו מזמינים אותך ליצור איתנו קשר כדי להכיר, לשמוע, להשמיע, להבין טוב יותר ולקבל החלטה שתיתן לך פתרון אופטימלי לצרכים שלך.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו דילוג לתוכן