בית משותף – עמדות טעינה לרכב חשמלי

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!

למעלה מ 10,000 רכבים חשמליים על על כבישי ישראל בשנת 2021 ולמעלה מכפול מכך עומדים לעלות על הכבישים שלנו בשנת 2022. אם גם אתם התחדשתם ברכב חשמלי או שאתם בדרך לקנות אחד כזה, כדאי לקחת בחשבון, בעיקר אם אתם גרים בבית משותף, היבטים נוספים של הקנייה, כמו למשל ההיבט של עמדת טעינה לרכב החשמלי.על כך נרחיב במאמר זה.

הפריחה של שוק הרכבים החשמליים מביאה איתה לארץ עשרות דגמים שונים וסביב הענף הזה תמצאו נותני שירות רבים החל מחברות הביטוח ועד חשמלאים ומתקינים.
לפני הכל חשוב לזכור כי קניית רכב חשמלי היא צעד ירוק ומשמעותי התורם להפחתת הזיהום בכדור הארץ, בעיקר אם החשמל מופק מאנרגיות מתחדשות כמו פאנלים סולאריים למשל, אבל זה כבר נושא למאמר אחר.

עלויות התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי – בבית משותף

עלויות ההתקנה של עמדת טעינה נעות בין 800-1,000 ₪ להתקנה בבית פרטי כאשר עמדת החניה מרוחקת ע 4 מטרים מנקודת החשמל. אולם בבית משותף נכנסים לתמונה פרמטרים נוספים המשפיעים על העלויות שיכולות להגיע לכמה אלפי שקלים. מהם הפרמטרים המשפיעים על העלויות של הקמת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף?
1. מה המרחק בין חיבור החשמל הפרטי של הדירה שלכם לאיזור החניה של הרכב שלכם
2. האם התשתית של הבניין שלכם תומכת בדרישות החשמל של יצרנית הרכב או שנדרש כאן הרחבה של החשמל, ביצוע עבודות תשתית וכדומה
3. קחו בחשבון כי יש להוסיף ביטוח ייעודי לעמדת הטעינה החדשה שלכם. או באמצעות הרחבת הביטוח של הבניין השיתופי או דרך ביטוח הדירה שלכם.
4. אביזרי עמדת ההתקנה – במידה ורכשתם אותם יחד עם הרכב אין צורך להוסיף עלויות אלו.
בכל מקרה נמליץ כי תבדקו מחירים ותבקשו המלצות מחשמלאי מוסמך שרק לו מותר להתקין את עמדת הטעינה.

מהפסיקה: וועד הבית והתנגדות דיירים לעמדת טעינה

הנושא של הוספת עמדת טעינה לרכב חשמלי נמצא בראשית דרכו בישראל, ופסק דין מתחילת 2022 מלמד כי המחוקק מעוניין לתמוך במעבר לרכבים חשמליים. בחודש מרץ 2022 קבע המפקח על המקרקעין לטובת דייר שביקש להתקין עמדת טעינה לרכב החשמלי שלו ונתקל בקשיים שהערימה עליו דיירי הבניין המשותף בו התגורר. לקריאת פסק הדין הקליקו כאן

בדרך לשינוי החקיקה: טיוטת חוק המקרקעין

חוק המקרקעין הוותיק מסדיר נושאים שונים הקשורים למגורים בבית משותף. מכיוון שהכנסת מבקשת לעודד את המעבר לרכבים חשמליים, נדרשת התייחסות מתאימה בחוק. בימים אלה שוקד המחוקק על הכנסת התאמות ושינויים בחוק המקרקעין, על מנת שתוסר הבירוקרטיה שחוסמת אנשים רבים מלהתקין עמדת טעינה לרכב.
בשלב זה, כבר אישרה וועדת השרים את הצעת החוק שיזם שר המשפטים. על פי המסתמן, התקנת עמדת הטעינה תחייב מסירת הודעה לועד ולשכנים, אך תוכל להתבצע אף בשטח המשותף הציבורי בבית המשותף (תחת תנאים שונים). כמו כן ההתקנה תבוצע על ידי גורם מוסמך ומורשה, המקפיד על כל כללי הבטיחות הרלוונטיים. על המתקין לוודא כי חזות הבית תישאר אסתטית.
על שולחן הכנסת הונחה בתחילת השנה הצעה לתיקון חוק המקרקעין. ועדת השרים לענייני חקיקה כבר אישרה את ההצעה והיא מונחת וממתינה לאישורה של מליאת הכנסת.

עמדות טעינה – מי יכסה את העלות?

דייר בבית משותף יוכל להתקין על חשבונו עמדת טעינה שתחובר למונה החשמל האישי שלו. במידה והחיבור ייעשה ללוח החשמל המשותף בבניין, הדבר ייעשה במידה ומרבית הדיירים יסכימו לכך. כמו כן, ישולב מונה נפרד, שכן הדייר שיזם את ההתקנה יישא בעלויות. אבל, ישנה אפשרות מעניינת, שיכולה לכסות את ההתקנה ואף להיות צעד הגיוני מבחינה כלכלית וסביבתית. התקנה של גג סולארי משותף תוכל לספק חשמל המניב לבניין כסף. גם בתחום הזה, חלו שינויים והקלות חשובות.
הוחלט כי ניתן להקים גג סולארי בבית משותף, אף ללא הסכמת הועד ויתר הדיירים. ישנה אפשרות שהגג יותקן על החלק היחסי מתוך הרכוש המשותף, או שההתקנה תעשה בשיתוף הוועד, לרווחת כל הדיירים. אם הוועד יוזם את ההתקנה, כל דיירי הבית המשותף נהנים מחשמל חינם או מההכנסה הנובעת ממכירת החשמל, לחברת החשמל.

שימו לב לתקנון הבית המשותף

גורמים המעורים בתחום הדיור בבתים משותפים מסבירים כי גם לאחר החקיקה, יוכלו דיירים להחליט על הסדרים שונים מהאמור בחוק, המקובלים עליהם. הדבר יצטרך להיעשות בדרך המוסדרת, תוך ציון הפרטים בתקנון הבית המשותף.

 

עמדות טעינה לרכב חשמלי
לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!
Solarcell

צוות מומחים בעלי ניסיון בתכנון, התקנה והיכרות מעמיקה עם תהליכי הרגולציה בארץ. אנו עובדים בשקיפות ויושרה ומבטיחים לך יחס אישי וליווי מונגש לאורך הדרך. אם מעניין אותך לשמוע על הכנסה פאסיבית ועל המודלים הקיימים – אנו מזמינים אותך ליצור איתנו קשר כדי להכיר, לשמוע, להשמיע, להבין טוב יותר ולקבל החלטה שתיתן לך פתרון אופטימלי לצרכים שלך.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו דילוג לתוכן