חקלאות אגרו-וולטאית: שיתוף פעולה של משרד החקלאות עם משרד האנרגיה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!

מהפכת החשמל הירוק בארץ נמצאת בעיצומה. בסוף שנת 2020 קיבלה הממשלה החלטה דרמטית. הוחלט להחיל שינוי לגבי ייעדיחקלאות אגרו-וולטאית: שיתוף פעולה של משרד החקלאות עם משרד האנרגיה ייצור האנרגיה המתחדשת. במקום החזון הקודם, שרצה להוביל עד לשנת 2030 הפקה של קצת מעל 15 אחוז אנרגיה מתחדשת, הגיעה החלטה להכפיל את הכמות. כלומר, כיום הרגולציה מונעת על ידי השאיפה להגיע לכמות של 30 אחוז אנרגיה מתחדשת מתוך כלל ייצור האנרגיה בישראל.

על רקע היעדים השאפתניים בתחום האנרגיה המתחדשת בישראל, בולט שיתוף הפעולה בתחום בין משרד החקלאות לבין משרד האנרגיה. שיתוף פעולה זה נסוב בעיקרו על חקלאות אגרו וולטאית. בתמצית, מדובר על עידוד התקנת אמצעים שמייצרים חשמל סולארי, בשילוב פעילות חקלאית בשדות מניבים.

שיתוף פעולה במימון מחקרים יישומיים

משרד האנרגיה ומשרד החקלאות הודיעו לאחרונה כי הם יוזמים מחקר יישומי. מטרת המחקר היא לבדוק באילו דרכים ניתן יהיה לקדם בצורה טובה מאוד את הפקת האנרגיה הירוקה, תרתי משמע. כלומר, שילוב פנלים סולאריים בצורה מיטבית, באזורים חקלאיים. על פי גורמים ממשלתיים, המטרה היא ליצור תמהיל מנצח. לחקלאים תובטח הכנסה קבועה ממקור חדש, לצד יצירת הכנסות מהדרכים המסורתיות (גידולי שדה, רפתות וכן הלאה). האזרחים, המדינה והסביבה יצאו נשכרים בשל הפחתת הזיהום והפקת הרבה יותר אנרגיה מתחדשת. בשיתוף פעולה חשוב, צפויים משרדי החקלאות והאנרגיה להקצות סכומי כסף בלתי מבוטלים לטובת מחקרים לייצור חשמל סולרי במגזר החקלאי. בפרויקט זה לוקחים חלק גם חוקרים ממכון וולקני.

הפקת חשמל סולארי מבלי לפגוע בתפוקה החקלאית

חקלאות אגרו-וולטאית פירושה חקלאות שמייצרת מזון וחשמל גם יחד, האחד לצד השני. חשוב לחדד שגם כיום, ישנם חקלאים שכבר מייצרים חשמל, אפילו לא מעט. אבל עיקר תפוקת החשמל הזאת, שמקורה בפאנלים סולאריים, מגיע משטחים שאינם מנוצלים לטובת גידולים חקלאיים. לדוגמא, הצבת פנלים על קרקעות לא מעובדות, הצבת פאנלים סולאריים מעל דירים, רפתות, אסמים וכדומה. כעת, שיתוף הפעולה החשוב בין משרדי החקלאות והאנרגיה בה להוביל מהלך חדש, חדשני וחשוב. המהלך נועד לאפשר הפקת אנרגיה ירוקה תוך שימוש בשדות חקלאיים ושטחים מניבים. האתגר – להפיק חשמל מבלי לפגוע בתפוקה החקלאית בשדה שתחת הפנלים ולאפשר הפקת חשמל גם משטחי גידול כדוגמת חממות.

כך חממות עתידות להפיק חשמל

אחד המיזמים שאותו מובילים מדעני משרד החקלאות ומומחי משרד האנרגיה הוא יצירת פנלים חדשים להפקת חשמל מאנרגיית השמש. הפנלים הללו ייוצרו כך שניתן יהיה לשלבם בהצלחה על גבי כיסויי חממות ויתכן שאף בתוך החממות עצמן. החשמל שיופק יופנה לרשת החשמל הכללית או, במידת הצורך, לשימושים חקלאיים (ובכך יפחית את השימוש בחשמל מזהם בענף החקלאות).

מחקרים באירופה תומכים במהלך

שיתוף הפעולה הבין משרדי הזה איננו נולד בחלל ריק. מחקרים שבוצעו בשנים האחרונות באירופה מגלים כי ניתן להקים מתקנים סולריים מעל שטחים חקלאיים, תוך עמידה ביעדים שאפתניים. לדוגמא, המתקנים יוכלו להיות מצוידים במערכות עקיבה לייצור יותר חשמל. אלה מתקנים בעלי כושר תזוזה שיכולים לעקוב אחר תנועת השמש בשמיים וכך להיות יעילים יותר. בנוסף, התקנת הפנלים מבוצעת כך שהצל לא מפחית את תנובת השדה אלא משיג אפילו תוצאות טובות מבחינה אחרת. כלומר, אותה מערכת לאנרגיה סולרית מפחיתה את הטמפרטורה בשדה החקלאי, אידוי המים קטן ומשיגים חיסכון במים. בסוגים מסוימים של גידולים, כך סבורים מומחים אירופאים, אפשר יהיה אפילו להגדיל את תנובת השדה, במקביל ליצירת חשמל ירוק, לא מזהם שמפחית את השימוש במקורות אנרגיה מזהמים כגון פחם או גז.

 

חקלאות אגרו-וולטאית: שיתוף פעולה של משרד החקלאות עם משרד האנרגיה
לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!
Solarcell

צוות מומחים בעלי ניסיון בתכנון, התקנה והיכרות מעמיקה עם תהליכי הרגולציה בארץ. אנו עובדים בשקיפות ויושרה ומבטיחים לך יחס אישי וליווי מונגש לאורך הדרך. אם מעניין אותך לשמוע על הכנסה פאסיבית ועל המודלים הקיימים – אנו מזמינים אותך ליצור איתנו קשר כדי להכיר, לשמוע, להשמיע, להבין טוב יותר ולקבל החלטה שתיתן לך פתרון אופטימלי לצרכים שלך.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו דילוג לתוכן