הגברת הניצולת של מערכות סולאריות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!

סביבהאחד הנושאים המרכזיים בתחום הסולארי, בעיקר הפוטו-וולטאי, הוא הנצילות של המערכות. הכוונה היא ליעילות הפקת החשמל של הפאנלים הסולאריים מתוך כלל קרינת השמש שהם קולטים, נתון שעומד על אחוזים נמוכים יחסית למרות שיפורים טכנולוגיים משמעותיים בשנים האחרונות.

הניצולת הממוצעת של מערכת סולארית רגילה היא פחות מ-20% ופאנלים מהדור החדש מציעים ניצולת טובה יותר אך עדיין פחותה מהותית מ-50%.

הגברת הניצולת של מערכות סולאריות היא בעלת משמעויות כלכליות משמעותיות על הכדאיות של המערכות והיקף ייצור החשמל מהן.

ההיבטים המשפיעים של הניצולת של מערכות סולאריות רבים וכוללים קשיים טכנולוגיים לגרום לסיליקון להמיר יותר אור שמש לחשמל, ניקיון הפאנלים מאבק ולכלוך שפוגע ביעילות הפקת החשמל, מזג אוויר וכן הלאה.

בכל העולם, כולל בישראל, נעשים מאמצים מחקריים למצוא טכנולוגיות או טכניקות לשיפור הנצילות של המערכות הפוטו-וולטאיות הללו, כך שלצד ירידות מחירים בייצור הפאנלים התחום יהפוך כלכלי ויעיל יותר מבחינה גלובלית.

פיתוח ישראלי לניקוי אוטומטי של פאנלים סולאריים

יתכן כי פריצת דרך מהותית מבחינת הגברת הניצולת של מערכות סולאריות תגיע דווקא מחברה קטנה מישראל שמתמחית בפיתוח התקנים לתעשייה הסולארית.

חברת סטפי פיתוח שפועלת מקיבוץ נען פיתחה מערכת שנקראת "דויד" ושמספקת פתרון ניקוי אוטומטי של פאנלים פוטו-וולטאיים לתחנות כוח סולאריות.

המערכת לניקוי אוטומטי יכולה גם לחסוך משאבים וזמן רב לחברות המפעילות במקום ניקוי ידני ארוך וסיזיפי ובעיקר מציעה יתרון חשוב בהגברת הניצולת של מערכות סולאריות.

הפתרון פרי פיתוחה של החברה הישראלית מספק שיפור של 30% בנצילות הפקת החשמל של תחנות כוח סולאריות בהשוואה לתחנות רגילות ושיפור קטן יותר של 4% לתחנות כוח סולאריות שמיושם בהן תהליך ניקוי ידני. מערכת הניקוי נוסתה בהצלחה במתקן ייצור חשמל סולארי בישראל – מתקן "חורש דרום" – זאת לאחר 3 שנים של מחקר ופיתוח.

פוטנציאל כלכלי אדיר

החברה הישראלית סטפי פיתוח שפיתחה מערכת ניקוי אוטומטית שמציעה הגברת הניצולת של מערכות סולאריות נמצאת בהליך מתקדם של רישום המערכת כפטנט ומתן בלעדיות בשווקים מרכזים כגון ארה"ב ובריטניה וכבר כמעט סיימה הליך דומה בישראל.

החברה שואפת כי פיתוח המערכת והפיכתה למוצר רשמי בר שיווק יוביל לחוזים משמעותיים מול מפעילות תחנות כוח סולאריות וגם מול חברות שיכולות לשווק את הפיתוח ברמה הגלובלית.

המערכת מתאימה למערכות סולאריות פוטו-וולטאיות קטנות ובינוניות, בישראל לבדה יש כ-2,000 מערכות שיכולות לקבל שדרוג כתוצאה מהתקנת המערכת.

ניקוי אוטומטי של הפאנלים הסולאריים

מערכת "דויד" לניקוי אוטומטי של הפאנלים הסולאריים ולהשגת הגברת הניצולת של מערכות סולאריות מיועדת בשלב ראשון למערכות פוטו-וולטאיות שמותקנות על גגות – כפי שניתן לראות בהיקפים גדולים יחסית בישראל בשנים האחרונות.

הפיתוח החדשני מאפשר למשתמש לקבוע את תדירות הניקוי האוטומטי בהתאם לתנאי מזג האוויר, האובך והאבק באוויר וכך לשמור על נצילות מירבית לאורך כל השנה.

בעיית הלכלוך והאבק היא משמעותית בתעשייה הסולארית ונכון להיום אין לה פתרון יעיל מלבד ניקוי ידני ומסורבל של המערכות.

כניסתה לשוק של חברת סטפי פיתוח עם המערכת החדשה בהחלט עשויה להיות מהפכה בתחום ואבן דרך לקראת יישום פתרונות דומים בתחנות כוח גדולות ברחבי העולם.

מערכות סולאריות המנוקות ידנית יקבלו שדרוג בדמות עלייה של 4% בתפוקת החשמל ומערכות שלא מנוקות כלל יראו עליה של עד 30% – כאשר לאחר התקנת המערכת לניקוי הפאנלים אין כמעט הוצאות תפעוליות.

אין ספק כי טכנולוגיית הניקוי האוטומטית של החברה הישראלית היא ציון דרך חשוב בדרך להגברת הניצולת של מערכות סולאריות, בעיקר נוכח ירידה מהותית בהשקעות באנרגיה הסולארית מאז המשברים הכלכליים בעולם החל מ-2008 ועליה תמידית בביקוש לחשמל בעולם.

ראו גם:

אנרגיה ירוקה ומתחדשת בדובאי

הגברת ניצולית סולארית גם בתחבורה – על פלאנט סולאר

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!
Solarcell

צוות מומחים בעלי ניסיון בתכנון, התקנה והיכרות מעמיקה עם תהליכי הרגולציה בארץ. אנו עובדים בשקיפות ויושרה ומבטיחים לך יחס אישי וליווי מונגש לאורך הדרך. אם מעניין אותך לשמוע על הכנסה פאסיבית ועל המודלים הקיימים – אנו מזמינים אותך ליצור איתנו קשר כדי להכיר, לשמוע, להשמיע, להבין טוב יותר ולקבל החלטה שתיתן לך פתרון אופטימלי לצרכים שלך.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו דילוג לתוכן