מדריך להתקנת מערכת סולארית

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!

השקעה בגג סולארי היא אחת ההשקעות המשתלמות כיום בארץ, עם תשואה דו ספרתית והחזר של פחות מ 10 שנים. כבר מהיום הראשון שהמערכת הסלארית על הגג שלכם עובדת ומייצרת חשמל, ההכנסה הישירה שלכם מתקזזת עם חשבון החשמל ובדרך כלל נשארת לכם עוד הכנסה חודשית נוספת שעוברת אליכם לחשבון הבנק ללא מיסוי.

איך ניגשים לפרוייקט של בניית מערכת סולארית על הגג שלכם? את ההתקנה עצמה תבצע עבורכם אחת מהחברות שתבחרו לעבוד עמה. כדי להקל עליכם בהבנת התהליך הצפוי, ריכזנו עבורכם נושאים שכדאי לדעת לפני שניגשים לפרוייקט של חשמל סולארי לבית או לעסק. במאמר הבא אנו מנסים לעשות עבורכם סדר ולמעשה לייצר עבורם את המדריך המלא לבניית מערכת סולארית ביתית.

רקע כללי בקצרה על מערכות חשמל סולארי לגג ביתי

משך הבנייה של מערכת חשמל סולארי ביתית

תהליך בניית מערכת חשמל סולארי ביתית החל משלב הרעיון שעולה אצלכם בראש ועד לשלב שבו המונה שלכם עובד וחברת החשמל משלמת לכם כסף כל חודש, יכול לקחת בממוצע כ 6-8 חודשים, כאשר משך ההתקנה עצמו משוער בדרך כל במספר ימים בודדים.

רכיבי מערכת סולארית

מערכת חשמל סולארי לגג ביתי מורכבת מהרכיבים העיקריים הבאים: פאנלים סולאריים שמונחים על תשתית אלומיניום (קונסטרוקציה), אופטימייזרים שמחוברים לפאנלים הסולאריים כדי למצות את מירב הפוטנציאל הגלום באנרגיית השמש, כבלים שיוצאים מהפאנלים ישירות לממיר שנמצא בארון החשמל.

לכל אחד מהרכיבים במערכת, כדאי לבקש בהצעת המחיר את שם היצרן ואת משך האחריות שתקבלו עליו.

שימוש בחשמל הסולארי ומכירת חשמל לחברת החשמל

החשמל שתייצר המערכת הסולארית על הגג שלכם ישמש אותכם לצריכה עצמית ותחסוך לכם את חשבון החשמל החודשי שלכם לחברת החשמל, ובנוסף, כל ייצור עודף שיווצר, יעבור ישירות מהמערכת לחברת החשמל ויזכה אותכם בהכנסה נוספת חודשית שמוערכת בלפחות כמה מאות שקלים בחודש.

מדינת ישראל מקדמת הקמה של מערכות חשמל סולאריות על גגות פרטיים ולצורך כך מאפשרת בנייה של גג סולארי ללא תוספת בארנונה או היטל השבחה, ללא צורך בהיתר בניה וללא כל צורך בדיווח לרשויות המס (כלומר לא משלמים מס על ההכנסות מייצור חשמל על גג ביתית עד לסכום של 24,000 שקלים בשנה).

מודל המימון להקמת מערכת סולארית ביתית

עלות ההשקעה במערכת חשמל סולארי ביתית יכולה לנועה בין 60,000-100,000 ש"ח בממוצע, בהתאם לגודל הגג ולנתונים נוספים המשפיעים על התמחור. הבנקים מציעים היום אפשרות למימון חלקי או מלא של השקעה במערכת סולארית ביתית ויש גם חברות שמציעות לכם מודל ליסינג לפיו החברה המבצעת תקים על חשבונה את הגג הסולארי. כמובן שהתשואה הגבוהה ביותר מתקבלת בהשקעה ישירה שלכם ללא מימון של גורם נוסף אך גם אפשרות המימון מאפשרת לכם להנות מתשואה יפה לאורך זמן.

לפני שיוצאים לדרך – מה צריך להיות ברשותכם כדי להתחיל בבניית מערכת סולארית ביתית

טופס 4

חשוב להבהיר כי כדי להתקין מערכת סולארית על גג הבית – חובה שיהיה ברשותכם טופס 4 עבור בית פרטי או היתר למבנה עבור גג של מבנה מסחרי. ללא מסמך כזה לא תוכלו להתקדם ולבנות מערכת סולארית על הגג שלכם.

לפחות 50 מ"ר

כדי שהמערכת הסולארית תייצר עבורכם חשמל במידה כזו שגם תשתלם לכם וגם כדי שיהיה משתלם לחברת החשמל ולחברה שתבצע את הבנייה וההתקנה של המערכת הסולארית על גג הבית, יש לוודא כי שטח הגג שלכם הוא לא פחות מ 50 מ"ר.

מה צריך לבדוק ולרשום לפני שפונים לחברות השונות שבונות מערכת סולארית לגגות בתים

סוג הגג

בנייה של מערכת סולארית ניתן לבצע גם על גג רעפים וגם על גג שטוח. יש פחות חשיבות לכיוון אליו פונה הגג, למרות שנתון זה יכול לטווח רחוק להשפיע על כמות החשמל שתופק מהפאנלים הסולאריים שיונחו עליו. העדיפות היא תמיד לגג שפונה לכיוון דרום או לגג שטוח. 

צל

בדקו – האם הגג שלכם מכוסה במשך רוב שעות היום על ידי עץ או כל גורם אחר שמסתיר את השמש? המידע הזה חשוב לבדיקה וכדאי לשתף את מי שאתם פונים אליו כדי לקצר את התהליכים. ייתכן וגג שמוסתר על ידי השמש ברוב שעות היום לא יוכל לייצר חשמל עבורכם.

חיבור החשמל במבנה

בידקו את הנתונים הללו לגבי הבית שלכם כדי לוודא שהנכם עומדים בתנאי הסף שיאפשרו לכם להתקין לוחות סולאריים על הגג: המינימום למערכות בייתיות הוא חיבור תלת פאזי 3X25A

מיקום מונה חברת החשמל אצלכם – בבית או בפילר

מומלץ, למרות שלא חובה, לבדוק ולרשום את המידע הזה מראש לפני שפונים לגורמים המקצועיים שיתקינו עבורכם את מערכת הפאנלים הסולאריים על הגג. הבדיקה היא פשוטה – בדקו היכן נמצא המונה של חברת החשמל (שימו לב – לא לוח הנתיכים הביתי שקופץ בעת הפסקת החשמל) – האם הוא נמצא בתוך הבית או מחוץ לבית – בפילר.

התקשרות עם חברת ביצוע להתקנת מערכות סולאריות ביתיות 

החברה שבחרתם להתקשר איתה תיכנס בשלב זה לעבודה לביצוע התקנת הפאנלים הסולאריים על גג ביתם והיא תתחיל בביקור ורישום של כל הנתונים בשטח, כדי לבצע תכנון ולהגיש עבורכם את כל המסמכים הנדרשים לחברת החשמל והפקת ההיתרים לפי הנחיות המדינה. 

לאחר תהליך שיכול להימשך כשלושה עד חמישה חודשים, מגיע שלב ההתקנה שכולל גם מעורבות של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של הרשות אליה הישוב שלכם שייך וכן נדרש אישור של מהנדס לקונסטרוקציה של המערכת הבנויה, ואישור של מהנדס מטעם חברת החשמל לכל המערכת. בשלב התהליך, תחליף לכם חברת החשמל את המונה הביתי ממונה חד כיווני למונה דו כיווני כך שיתאפשר לכם לא רק לקבל חשמל מחברת החשמל אלא גם לייצר ולספק לה חשמל ממערכת הייצור הפרטית שהוקמה אצלכם על הגג הביתי.

מומלץ מאוד לבקש עוד בשלב בקשת הצעת המחיר מהחברה שתבחרו להתקשר איתה, מידע גם בנוגע לשירות שהיא מתחייבת לספק לכם, עלויות, אחריות ומשך זמן הליווי לאחר התקנת המערכת, מכיוון שלאורך זמן כדאי שיהיה לכם אל מי לפנות בכל שאלה שתעלה. 

יש לכם שאלות נוספות? התקשרו אלינו ונשמח לענות לכם

052-3737314

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!
Solarcell

צוות מומחים בעלי ניסיון בתכנון, התקנה והיכרות מעמיקה עם תהליכי הרגולציה בארץ. אנו עובדים בשקיפות ויושרה ומבטיחים לך יחס אישי וליווי מונגש לאורך הדרך. אם מעניין אותך לשמוע על הכנסה פאסיבית ועל המודלים הקיימים – אנו מזמינים אותך ליצור איתנו קשר כדי להכיר, לשמוע, להשמיע, להבין טוב יותר ולקבל החלטה שתיתן לך פתרון אופטימלי לצרכים שלך.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו דילוג לתוכן