תקצוב ממשלתי להקמת תחנות כוח סולאריות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!

בהודעה משמחת עבור תומכי התחום הסולארי משרד האנרגיה והמים (לשעבר משרד התשתיות הלאומיות) הודיע על הקצאת 10 מיליון ש"ח שתוקצבו להקמתן של תחנות כוח העושות שימוש בטכנולוגיה סולארית.

התקצוב הממשלתי הוא קו חדש שנוקט המשרד, לאחר פעילות ממשלתית קודמת לקידום התחום הסולארי שנעשתה רק בצורה של הענקת תעריפים מיוחדים ליצרני החשמל מאנרגיות מתחדשות ולא כסף ישיר להקמת מתקני ייצור.

הכסף להסדרת הקרקע ולא הקמת התחנות

יוזמת משרד האנרגיה והמים להקצאת 10 מיליון ש"ח לקידום הקמה של תחנות כוח סולאריות בדרום אינה מייעדת את הכסף עבור ההקמה הפיזית של התחנות עצמן אלא להסדרת הקרקע.

המשרד ישתמש בכספים שתוקצבו לנושא על מנת לחסוך ליזמים הסולאריים חלק מהותי מהבירוקרטיה הרלבנטית להקמת מתקני ייצור סולאריים בישראל, חיסכון בירוקרטי שיוביל לחיסכון בעלויות והסרת חסמים ליזמים.

המשרד יקצה לצורך התכנית כ-20,000 דונם שרובם באזור העיר דימונה וישתמש בתקציב של 10 מיליון ש"ח להסדרת השימוש בקרקע להקמתן של תחנות כוח סולאריות.

למרות שלא מדובר על תקצוב ישיר להקמת תחנות הכוח, מדובר על יוזמה חיובית מאוד שתקדם ללא ספק את השימוש בחשמל סולארי בישראל, יוזמה שעשויה להוביל לכך שלאזור הדרום יתווספו מקומות עבודה ופעילות כלכלית חיונית.

הרעיון שעומד מאחורי יוזמת משרד האנרגיה הוא שבכך שהמשרד עצמו יאתר את הקרקעות ויכשיר אותן להקמת תחנות כוח היזמים הפרטיים בתחום הסולארי יחסכו זמן, כסף ובירוקרטיה שבעבר יכלה למוטט יוזמות פרטיות לייצור חשמל נקי ממקור מתחדש.

תהליך הכשרת הקרקע בישראל הוא ארוך, מתיש ויקר וכולל התנהלות מול גורמי ממשלה שבמקרים רבים מקשים קידום תהליכים.

איתור קרקעות רלבנטיות למיזם

נכון שבכל מקום בישראל יש הרבה מאוד שעות שמש בשנה, אך זה כמובן לא מספיק כדי להוות קרקע אופטימאלית להקמת תחנת כוח סולארית. משרד האנרגיה פרסם מכרז מיוחד במסגרת התכנית לאיתור קרקעות מתאימות והכשרתן עבור יזמים סולאריים פרטיים שייעודו היה איתור חברה מקצועית שתאתר את הקרקעות הרלבנטיות ביותר למיזם.

במכרז נבחרה חברת גיאופרוספקט שאמורה להתחיל בקרוב באיתור הקרקעות המדויקות שיוכשרו – כך שנעשים כבר צעדים קונקרטיים בשטח ולא מדובר רק על דיבורים בעלמא של משרד ממשלתי המחפש כותרת.

המטרה בסופו של דבר מניצול 10 מיליון השקלים לאיתור והכשרת הקרקעות היא להקים כמה תחנות בנות כושר ייצור של 50 מגה-וואט כל אחת – כמות גדולה ומכובדת עבור תחנת כוח סולארית.

הפשטת תהליך ההקמה

משרד האנרגיה מנסה בדרך פעולה זה לפשט את תהליך ההקמה של תחנות כוח העושות שימוש באנרגיה מתחדשת. התהליך הבירוקרטי עדיין יהיה סבוך ולא פשוט, אך כאשר משרד ממשלתי מנהל חלק מהותי מהכשרת הקרקע הוא אמור להיות יעיל יותר וזול יותר עבור היזמים הפרטיים.

כמו כן, המשרד מוסר כי גם לאחר כניסת תהליך זה ליישום ולאחר הגעה להסכמות על הקמת מתקן סולארי בקרקע מסוימת, יהיה על היזמים להמתין 2-3 שנים עד להתחלת ההקמה בפועל.

בכך שמשרד האנרגיה מנסה ליזום עוד פעולות לקידום הקמה של תחנות כוח סולאריות הוא מנסה לטענתו לפתור מצוקה אמיתית של משק החשמל בישראל וכן לתקן טעויות של חברת החשמל שלא הקימה כמה תחנות כוח בשנים האחרונות – תחנות שיכלו להקל על העומס האדיר על הרשת בעיתות עומס.

משרד האנרגיה דרש מחברת החשמל בעבר להקים תחנות כוח נוספת, שלא הוקמה בסופו של דבר. לכן התחנות הסולאריות, שמייצרות פחות חשמל מתחנה מונעת בגז או פחם, תוכלנה להקל על העומס ולסייע למשק חשמל יעיל יותר.

ראו גם:

אנרגיה סולארית ומים

אנרגיה סולארית ואיכות הסביבה

שיכון ובינוי תקים מערכות סולאריות על גגות מסחריים

תחנות סולאריות
לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!
Solarcell

צוות מומחים בעלי ניסיון בתכנון, התקנה והיכרות מעמיקה עם תהליכי הרגולציה בארץ. אנו עובדים בשקיפות ויושרה ומבטיחים לך יחס אישי וליווי מונגש לאורך הדרך. אם מעניין אותך לשמוע על הכנסה פאסיבית ועל המודלים הקיימים – אנו מזמינים אותך ליצור איתנו קשר כדי להכיר, לשמוע, להשמיע, להבין טוב יותר ולקבל החלטה שתיתן לך פתרון אופטימלי לצרכים שלך.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו דילוג לתוכן