חדשות טובות: הוארך הפטור מהיטל השבחה על התקנת מערכות סולאריות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!

רגע לפני סוף שנת 2020 נמנע משבר או לכל הפחות נמנעה פגיעה קשה בתחום החשוב של אנרגיה נקייה. אנו שמחים לבשר כיחדשות טובות: הוארך הפטור מהיטל השבחה על התקנת מערכות סולאריות בזכות הירתמותם של כמה גורמים פוליטיים במשרדים השונים, הוארך הפטור מהיטל השבחה על התקנת מערכות סולאריות, רובן פרטיות אך גם חלק מהמתקנים העסקיים נכנסו לתמונה.

דמי השבחה – אאוט

החיוב בדמי השבחה בהתקנת מערכת סולארית עלול היה להפוך לגורם מעכב ולהפריע למעבר רחב להפקת אנרגיה סלולרית על ידי הציבור. תקנות זמניות שהעניקו פטור הצליחו לעודד בעלי גגות רבים, פרטיים או עסקיים, להקים מערכות מהסוג הזה. זמן לא רב לפני פקיעת התקנות שעוסקות בעידוד התקנה של גגות סולאריים על גגות, הצליחה הכנסת לאשר את הארכת התוקף בצורה עוקפת חקיקה. לאור האישור מאת וועדת הכלכלה, עד לאמצע העשור ניתן יהיה לנצל את הפטור מהיטל השבחה כפי שהיה בעבר.

הצלחה בדקה התשעים

מאז שנת 2016 אישרה הכנסת היתר להקמת גגות סולאריים ללא חיוב בהיטל השבחה. היטל זה, אמור להיות משולם כאשר ניתן היתר לתוספת בנייה באופן שמעלה את ערך הנכס. הנטל הכלכלי שנובע מתשלום סכום בלתי מבוטל עלול, כך טוענים פעילים חברתיים וגורמים פוליטיים, להאט מאוד את קצב פריסת המתקנים הסולאריים הקטנים להפקת חשמל.

לקראת סיומה של 2020, כאשר נראה היה שהפטור לא יספיק להתעדכן הלאה, הצליחה וועדת הכנסת בסיוע וועדת הפנים והגנת הסביבה, להאריך את התוקף לשנת 2025. בשל סיבוכים פוליטיים שהקשו על העברת חקיקה בנושא, נדרש היה מהלך חליפי מהיר. בזכות בקשה לדיון בנושא בוועדה המתאימה לענייני כלכלה בהתאם לחוק בענייני אנרגיה, הצליחו להעביר הוראה זמנית להארכת התוקף.

מי פטור מהיטל ההשבחה?

הפטור מהיטל השבחה בגין הקמת מערכות סולאריות בגג לא ניתן באופן גורף. בשלב זה, הקריטריון איננו כמות הפנלים הסולארים או השטח שהם תופסים, אלא מטרת הפקת החשמל. במידה והחשמל הסולארי מיועד לצריכה עצמית לדיירי המבנה לשימוש פרטי או עסקי, נקבע כי לא יחול היטל השבחה כאמור. חברת הכנסת חיימוביץ שהניעה את המהלך הסבירה כי הארכת מתן התמריץ הכלכלי הצליחה למנוע פגיעה קשה בשוק האנרגיה המתחדשת. צעד זה, וכמוהו צעדים אחרים שצפויים להתבצע בשנים הקרובות, נועדו להפחית את פליטת המזהמים ולהקפיץ את הפקת האנרגיה המתחדשת. בשלב זה, היעד לסוף העשור הוא 30 אחוז אנרגיה מתחדשת. למשק כולו, ההתייעלות האנרגטית צפויה לחסוך עשרות מיליארדי שקלים.

הפטור מורחב לגורמים עסקיים

מקורות פוליטיים הסבירו כי רק המהלך היצירתי של פתיחת חוק מקורות אנרגיה והוספת סעיף בעל הוראת שעה נחוצה, אפשר להתחיל את שנת 2021 ברגל ימין מבחינת אנרגיה ירוקה. החשש האמיתי היה שמתקינים וגורמים פרטיים שרוצים להיכנס לתחום גם יחד, היו שוקלים צעדים מחדש ועסקאות רבות היו מתבטלות. אך לצד הפטור עבור התקנת מערכת סולאריות לשימוש פרטי, נקבע פטור גם בהקמת מערכות פוטו וולטאיות במתקנים מסוימים. כך למשל נקבע שגם מתקנים סולאריים שיותקנו מעל מאגרים ומעל בריכות לגידול דגים יוחרגו וייהנו מפטור מהשבחה. אף כי במשרד הפנים היו שהתנגדו למהלך מתוך רצון לעסוק בכך מאוחר יותר במסגרת חוקי התכנון והבניה, הנושא הצליח לעבור בסופו של דבר.

חדשות טובות: הוארך הפטור מהיטל השבחה על התקנת מערכות סולאריות
לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!
Solarcell

צוות מומחים בעלי ניסיון בתכנון, התקנה והיכרות מעמיקה עם תהליכי הרגולציה בארץ. אנו עובדים בשקיפות ויושרה ומבטיחים לך יחס אישי וליווי מונגש לאורך הדרך. אם מעניין אותך לשמוע על הכנסה פאסיבית ועל המודלים הקיימים – אנו מזמינים אותך ליצור איתנו קשר כדי להכיר, לשמוע, להשמיע, להבין טוב יותר ולקבל החלטה שתיתן לך פתרון אופטימלי לצרכים שלך.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו דילוג לתוכן