גדר סולארית

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!

אנרגיה סולארית נקייה עדיפה לאין ערוך על אנרגיה שמופקת משריפת דלקי מאובנים, נפט או פחם. הבעיה היא שנדרש שטח נרחבגדר סולארית על מנת למקם פנלים סולאריים, פוטו וולטאים. לצד האפשרות לפרוס את הפנלים קולטי קרינת השמש על גגות של בתים או מעל מפעלים, עולה אפשרות נוספת שנקראת גדרות סולאריים. נציג את עיקרי הדברים, במה הדברים אמורים, איך זה עובד, מהם היתרונות והאם זה בר מימוש בישראל.

מה זאת אומרת גדר סולארית?

גדר סולארית יכולה להיות גדר של ממש, המפרידה בין מתחמים שונים, אולם זה לא באמת הכרחי. הרעיון של הגדר מהסוג הזה היא להציב את הפנלים שקולטים את השמש לא בצורה מאוזנת אלא בצורה מאונכת. בצורה כזאת, ניתן להציב כמות ניכרת של קולטים, ללא בזבוז של שטחים נרחבים. חשוב לשים לב כי גדר מהסוג הזה לא ניתן להתקין בכל שטח באשר הוא. על מנת שפתרון שכזה יעבוד ויעבוד טוב, הוא נדרש להימצא בשטח שהוא פתוח בעיקרו. סמוך לפארקים או סמוך לשטחים חקלאיים, למשל, ניתן להציב גדרות מסוג זה, בצורה בררנית. הדבר לא יפריע לשימוש נוסף בקרקע.

קרדיט: DECORATIVE SOLAR FENCE מיוטיוב

האם הקימו בעולם גדרות סולאריים מתפקדות?

השימוש בגדרות סולאריים עדיין לא נעשה רווח ונפוץ, אולם בחו"ל נעשו ניסויים שמשאירים לא מעט מקום לאופטימיות. באירופה הוקמו כמה וכמה גדרות כאלה, למשל בקרבה לתעלות מים. בישראל, החלו ממש לאחרונה לבדוק זאת בכמה מושבים. בישראל כמה יצרנים ופעילים בתחום הסולארי מביעים עניין ואף תקווה כי ניתן יהיה להפוך את הנושא לכלכלי, משתלם ואפקטיבי.

ניתן לשלב בין גדר ממשית, שנועדה למנוע קרבה למתקנים או לתשתיות, יחד עם הפקת אנרגיה זולה וכמובן מתחדשת. כך לדוגמא, לא רק בשדות ניתן להקים גדרות שכאלה אלא גם סמוך לכבישים או אוטוסטרדות, סביב מסילות רכבת ועוד.

תפוקת חשמל ויעילות

הפנלים הסולאריים של גדרות סולאריים עובדים על ידי כך שהפוטונים הנקלטים מחוללים זרם חשמלי בתוך שדה חשמלי מגנטי. זו טכנולוגיה שקיימת כבר לא מעט שנים, אך רק בעת האחרונה החלו לבחון את הקמת הפנלים בצורה מאונכת. כיום מעריכים כי בישראל, השיטה תתאים במיוחד לחקלאים במושבים ובקיבוצים. את הגדר ניתן להקים בגובה הרצוי, כך שאפשר אף להצמיד אותה קרוב יחסית לשטחים מעובדים ללא הפרעה.

את הגדרות אפשר לתכנן ולהקים כך שלא יפריעו לחי ולצומח ובאופן שקרני השמש יקלטו ביעילות גם בזווית חדות וגם באופן עקיף (בהחזרה מהסביבה, למשל). על מנת להביא לתפוקה מקסימלית, הפאנלים יהיו משודרגים ויוכלו לקלוט את הקרינה משני הצדדים. ביחס ללוחות הניצבים על גגות, במאוזן, מעריכים כי לא יהיה כמעט הבדל בתפוקה וביעילות.

גדר בטיחות סולארית – יש דבר כזה

מבדיקה שערכנו, מצאנו ממצא מעניין שמתאים למתחמים מאובטחים. כידוע, סביב מתקנים חיוניים או ביטחוניים, ניתן להקים גדרות חשמליים. המטרה היא להרתיע גורמים מסוכנים שרוצים להיכנס או להימלט (מבית הסוהר). חברות מסוימות בעולם החלו לשווק בעת האחרונה גדר חשמלית הפועלת באופן סולארי. היתרון שהוא שאין צורך לחשמל את הגדר על ידי חיבור לגנרטור או לתחנת כוח כזאת או אחרת. גדר מסוג זה מתוכננת כך שהמתח החשמלי לא יהיה קטלני לאדם או לחי. תחזוקה של גדר מהסוג הזה היא מינימלית, אולם חשוב להדגיש כי היא לא נועדה להפיק אנרגיה להפעלת מתקנים אחרים, אך כן יכולה להפעיל אזעקה.

מקורות:
How does solar fencing work? Advantages and applications – The Economic Times (indiatimes.com)

אולי יעניין אותך גם:

מימון בנקאי של מערכות סולאריות

שיכון ובינוי תקים מערכות סולאריות על גגות מסחריים

חקלאות אגרו-וולטאית: שיתוף פעולה של משרד החקלאות עם משרד האנרגיה

גדר סולארית
לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!
Solarcell

צוות מומחים בעלי ניסיון בתכנון, התקנה והיכרות מעמיקה עם תהליכי הרגולציה בארץ. אנו עובדים בשקיפות ויושרה ומבטיחים לך יחס אישי וליווי מונגש לאורך הדרך. אם מעניין אותך לשמוע על הכנסה פאסיבית ועל המודלים הקיימים – אנו מזמינים אותך ליצור איתנו קשר כדי להכיר, לשמוע, להשמיע, להבין טוב יותר ולקבל החלטה שתיתן לך פתרון אופטימלי לצרכים שלך.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו דילוג לתוכן