קבינט הדיור אישר תוכנית להקמת פרויקט שצפוי להפיק 200 מגה וואט

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!

בקרוב צפויים כמה קיבוצים ומושבים לקצור את הפירות מ"ענף חקלאי" חדש ומתפתח. אנו לא מדברים על גידול כותנה, אבוקדו ובננות, אלא על ייצור חשמל. אם עדקבינט הדיור אישר תוכנית להקמת פרויקט שעתיד להפיק 200 מגה וואט כה תחום החשמל הסולארי על אדמות קיבוצים או מושבים היה יותר דיבורים מאשר מעשים, הרי שבעת האחרונה נפל דבר. קבינט הדיור אישר פרויקט ראשון מסוגו, בשיתוף של חברה המתמחה במתקנים סולאריים וכמה מיישובי עמק המעיינות. כמה חשמל צפוי להפיק המתקן ואילו השפעות הוא צפוי לחולל? כל הפרטים.

עמק המעיינות הופך ליצרן חשמל סולארי מרכזי

פרויקט שאפתני וייחודי בתחום האנרגיה הסולרית בישראל עבר את הישורת הראשונה וצפוי להפוך למציאות מחשמלת. על פי החלטת קבינת הדיור, פרויקט שצפוי להפיק 200 מגה וואט חשמל מתוכנן להתממש על פני שטח של מאות דונמים. על פי ההערכות, בפרויקט יושקעו 500 מיליון ₪. מדובר בפרויקט הגדול ביותר מסוגו אי פעם, שמבוצע בישראל. והמקום – עמק המעיינות.

עמק המעיינות אשר בבקעת בית שאן בואכה הגלבוע הינה מועצה אזורית וותיקה שהשכילה לבצע בשנים האחרונות "מיתוג מחדש" הכולל שינוי שם וקידום יוזמות שונות. המועצה כוללת שטחים מדרום לכינרת והיא גובלת בממלכת ירדן וסמוכה למושב מחולה. בשטח השיפוט נמצאים כמה מושבים וקיבוצים, הכוללים בין היתר את טירת צבי, את כפר רופין, מסילות ועוד.

מספר תושבי המועצה מוערך בכ-15 אלף איש ושליש מהם עוסקים בחקלאות. האזור נחשב למוקד משיכה לתיירות פנים, בזכות שפע של שמורות ואתרי טבע המצויים בו. הקמת הפרויקט הסולארי בעל ההספק העצום צפויה לתמוך בכלכלה המקומית, שידעה טלטלות רבות לאור קשיי הקורונה ופגעי מזג האוויר, שפגעו רבות בתחום התיירות, בחקלאות ובתחומים נוספים. על פי התוכנית, המערכת הסולרית צפויה להתפרש על פני כאלפיים דונם, כאשר כמה מיישובי הסביבה לוקחים חלק בפרויקט.

הפרויקט נועד לשלב בין קידום החלטות הממשלה להפיק יותר אנרגיה סולארית ומתחדשת במקום אנרגיה מזהמת לבין חיזוק הכלכלה המקומית. מקבלי החלטות מוסרים כי התכנון והביצוע מביאים בחשבון שמירה על ערכי טבע ונוף, צמצום פגיעה בסביבה ושימור שטחים פתוחים. מדובר באחד הצעדים המשמעותיים לקראת קידום החלטות ממשלה קודמות, שקבעו יעד שאפתני של הגעה ל-17 אחוז חשמל ממקורות מתחדשים עד סוף העשור הנוכחי.

קבלני ביצוע עם קבלות

מעבר לקבלת ההחלטה התקדימית, עולה השאלה האם כבר נעשים צעדים מעשיים. מתברר שלפחות חלק מקבלני הביצוע כבר ידועים. מיהם קבלני הביצוע והעוסקים במלאכה? גורם מרכזי הינו חברת דוראל מתחום האנרגיה הסולארית והאנרגיה המתחדשת. על פי דיווחי החברה הרשמיים, כשליש מהפרויקט הינו בבעלותה (במקביל ליישובי עמק המעיינות). בתוך כך, הודיעו בעלי תפקידים בחברה כי הם צפויים לפעול בעתיד הקרוב גם בהקמת מתקנים סולאריים מעל שטחים של גידולים חקלאיים. עוד מסרו בחברה כי כבר הספיקו להשלים פרויקט סולארי די גדול, שיודע להפיק 15 מגה וואט. כמו כן מתקן דומה נוסף שנועד לשמש גם למטרות מחקר ופיתוח, צפוי להיות מוקם בקרוב (בליווי המדען הראשי).

מפרסומי החברה עולה כי דוראל פועל מעל לעשור ועד כה הספיקה להשלים מאות פרויקטים בהיקפים כאלה ואחרים. כאשר מביאים בחשבון את סך תפוקת החשמל של המתקנים שהחברה התקינה או צפויה להתקין בעתיד הקרוב, מגיעים לסך של מעל 9000 מגה וואט. מלבד אנרגיה סולארית פועלת החברה גם בהפקת אנרגיה מרוח, פיתוח של פתרונות אגירת אנרגיה ועוד.

אולי יעניין אותך גם:

אקוופוניקה – כך רותמים היום את הטבע לגידול צמחים, עצים ותבלינים

סיבה להתרגשות: מקדונלנד'ס פותחת סניף ירוק ראשון מסוגו בבריטניה

התקנת מערכות סולאריות

כמה זמן לוקח להתקין מערכת סולארית?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!
Solarcell

צוות מומחים בעלי ניסיון בתכנון, התקנה והיכרות מעמיקה עם תהליכי הרגולציה בארץ. אנו עובדים בשקיפות ויושרה ומבטיחים לך יחס אישי וליווי מונגש לאורך הדרך. אם מעניין אותך לשמוע על הכנסה פאסיבית ועל המודלים הקיימים – אנו מזמינים אותך ליצור איתנו קשר כדי להכיר, לשמוע, להשמיע, להבין טוב יותר ולקבל החלטה שתיתן לך פתרון אופטימלי לצרכים שלך.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו דילוג לתוכן