השאיפה: כ-30% מייצור החשמל בישראל יופק באופן סולארי

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!

מקורות במשרד האנרגיה הודיעו על החלטה חסרת תקדים, ביטול הקמה של תחנת כוח חדשה. על רקע הדברים לא עומד קיטוןהשאיפה: כ-30% מייצור החשמל בישראל יופק באופן סולארי מפתיע בצריכת האנרגיה במדינה. למעשה ההפך הוא הנכון. אז מה עומד ברקע? הדברים נובעים ממדיניות מוצהרת של פיתוח תחום האנרגיה הסולארית, בצעדים הולכים וגדלים. על פי תוכניות קיימות, עד סוף העשור כמעט שליש מייצור החשמל בארץ צפוי להתבסס על מקורות אנרגיה מתחדשים ובפרט חשמל סולארי. הכלכלה הישראלית והתקציב הציבורי צפויים, בסופו של תהליך לחסוך סכומי כסף חסר תקדים. עם זאת, יתכן שצפויה התייקרות בתעריפי החשמל הנוכחיים, על מנת להקצות את הכספים הנחוצים להקמת מתקנים סולאריים ועל מנת להיערך לזירוז פרויקטים שונים.

אנרגיית השמש חוסכת לנו כסף

תוכניות עבודה של משרד האנרגיה שהחלו להתפרסם בתקשורת מגלות כי התהליך שמתרחש במהירות במדינות מערב אירופי מגיע לקצב גבוה גם אצלנו בארץ. הערכת משרד האנרגיה מדברת על כך שבתוך מספר שנים, כאשר תפוקת האנרגיה הסולארית בישראל תגיע להיקפים הרצויים, יחסוך המשק סכומי כסף שלא נאמדים במיליונים כי אם במיליארדים. חלק מהמומחים טוענים כי החיסכון צפוי להגיע לכ-5 עד 8 מיליארד ₪ בשנה, כאשר היעד המוכרז יושלם. ומדובר ביעד של ייצור קרוב לשליש מהאנרגיה בישראל, על בסיס מתקנים סולאריים שיותקנו בין השאר בשטחים חקלאיים, מעל בתי מגורים ומבני תעשייה, חקלאות וכדומה. עבור הציבור, מדובר בבשורה חשובה, אך אליה וקוץ בה. עד שהפרויקטים יתחילו להתממש, עלויות החשמל לציבור עשויות לעלות. עד כמה? על כך הדעות עדיין חלוקות אך מקווים שלא יותר מאחוז או שניים.

הקשר הסבוך בין חשמל סולארי לגז טבעי

גורמים הבקיאים בתחום מסבירים כי מלבד ביטול הקמת תחנת הכוח המתוכננת, צפויה להגיע השפעה נוספת שיש לתת עליה את הדעת. לצד חיסכון כספי למשק, החשמל הסולארי צפוי לתת דחיפה של ממש לתחום של ייצוא גז טבעי, אך הדברים מצריכים קצת רקע נוסף. כיום, עומדת בעינה ההחלטה לשמור על אחוז ניכר של הגז הטבעי, בתור עתודות אנרגיה למדינה. כלומר, מותר לייצא פחות ממחצית הגז הטבעי שמופק בארץ. מדובר בכסף גדול שגם אם הוא שם, לא ניתן "לקצור" אותו. אולם, ההחלטות בדבר הקמת מתקנים סולאריים חדשים ורבי תפוקה צפויות להשפיע על כך. ברגע שחלק ניכר מתצרוכת האנרגיה בארץ תסופק על ידי אנרגיית השמש, אין שום טעם ותכלית לשמור כך כל הרבה מעתודות הגז. אי לכן, מכסות הגז המותרות לייצוא צפויות לגדול, בד בבד עם הגידול ביכולת הפקת החשמל הירוק.

שיתופי פעולה בין משרדיים

עד לפני זמן לא רב, היעד הממשלתי להפקת אנרגיה מתחדשת עמד על קצת מעל 15 אחוז עד לסוף העשור. במילים אחרות, שנת 2030 הייתה אמורה לפגוש את המדינה עם חשמל מזהם בהיקף של 85 אחוזים. אולם, המספרים עברו שינו גדול וכעת, הוחלט לחתור להכפלת כמות הייצור של אנרגיה מתחדשת. 30 אחוזים עד 2030, זה כבר לוקח את המדינה למקום אחר לגמרי.

על מנת לעמוד ביעדים המרשימים, יש צורך בשיפור שיתוף הפעולה בין גורמים יזמיים לבין גורמים ממשלתיים ובין זרועות שונות של משרדי הממשלה. המורכבות נובעת מכך שיש להביא בחשבון שיקולים סביבתיים (של המשרד להגנת הסביבה), שיקולי תקציב (משרד האוצר), שיקולים תכנוניים ואחרים (רשות מקרקעי ישראל). ככל הנראה, אחד הכיוונים המרכזיים צפוי להביא להקמת מתקנים רב שימושיים, לשימוש כפול בקרקע. כך למשל הקמת מתקנים מעל מאגרי מים, מעל שטחים חקלאיים, מעל שטחים בנויים וכדומה.

אולי יעניין אותך גם:

הכירו את מיזם מחזור האריזות החדש מבית תאגיד המחזור "תמיר"

שר המשפטים מקדם: כל דייר יוכל להתקין מערכת סולארית, ללא אישור שכניו

מימון בנקאי של מערכות סולאריות

מערכת סולארית עסקית

 

חדשות טובות: הוארך הפטור מהיטל השבחה על התקנת מערכות סולאריות
לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו!
Solarcell

צוות מומחים בעלי ניסיון בתכנון, התקנה והיכרות מעמיקה עם תהליכי הרגולציה בארץ. אנו עובדים בשקיפות ויושרה ומבטיחים לך יחס אישי וליווי מונגש לאורך הדרך. אם מעניין אותך לשמוע על הכנסה פאסיבית ועל המודלים הקיימים – אנו מזמינים אותך ליצור איתנו קשר כדי להכיר, לשמוע, להשמיע, להבין טוב יותר ולקבל החלטה שתיתן לך פתרון אופטימלי לצרכים שלך.

אז מה היה לנו בכתבה:
חייגו עכשיו דילוג לתוכן